TZOB: “Hatay Ve Söke’deki Sellerde 200 Bin Dekardan Fazla Tarımsal Alan Su Altında Kaldı”

1
1284
sel, su altında kalan tarlalar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hatay’da yoğun şekilde yağan karın ve Aydın’ın Söke Ovası’nda da aşırı yağışların çiftçiyi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Hatay ve Söke’deki sellerde 200 bin dekardan fazla tarımsal alan su altında kaldı” dedi.

sel, su altında kalan tarlalar

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’da su altında kalan 100 bin dekar alanın yüzde 60-70’inde buğday ekili olduğunu, bu alanlarda ekimi yapılmış olan buğday tohumunun çürümesinden endişe edildiğini vurguladı. Su altında kalan alanın yüzde 30-40’ının ise pamuk alanı olduğunu belirten Bayraktar, fakat tarlada ekili pamuk bulunmadığı için herhangi bir zararın söz konusu olmadığını bildirdi.
Hatay’da 16 dönüm alanda kurulu olan seraların da su altında kaldığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
“Ağırlıklı olarak sebze üretiminin yapıldığı seralardaki ürünler büyük oranda zarara uğradı. Sel sonucu elektrik direklerinin yıkılmasıyla birlikte birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan da elektrik akımına kapılarak telef oldu. İlde selden dolayı mera alanları da su altında kaldığı için hayvan yetiştiricileri hayvanlarını meralara götürememiştir.”
25 Ocak’tan bu yana gerçekleşen aşırı yağışların Söke Ovası’nda da 100 bin dekar alanı sular altında bıraktığını bildiren Bayraktar, bu alanın 10 bin dekarında çeşitli yem bitkileri, buğday ve arpa ekili olduğunu, ekili alanlarda yeni çimlenen buğdaylarda çürümeden endişe edildiğini vurguladı. 3 köyün topraklarının bir kısmının sular altında kaldığını bildiren Bayraktar, Söke Ovası’nda selden etkilenen tarım arazilerinin baraj kapaklarının açılmasından kaynaklanan sel durumu söz konusu olduğu için Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına girmediğini kaydetti. Bayraktar, bu bölgede hem evlerin hem de hayvan barınaklarının selden etkilendiğini belirtti.

 

-“ZARARIN BOYUTU HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDAN SONRA ORTAYA ÇIKACAK”-
Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hasar tespit çalışmalarının 2 Şubat 2012 tarihinden itibaren başlatılacağını duyurduğunu kaydeden Bayraktar, zararın boyutunun, bu çalışmalar bitirildikten sonra net olarak ortaya çıkacağını bildirdi.
Hasar tespit çalışmaları için çiftçilerin, 2012 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını yaptırmalarının istendiğini belirten Bayraktar, “Bu kadar kısa bir sürede çiftçilerimizin kayıt yaptırmaları mümkün değildir. Bakanlık yetkililerimizden ya sürede kolaylık sağlamasını ya da 2011 yılı ÇKS kayıtlarını esas alarak çalışmaları başlatmasını talep ediyoruz” dedi.
Bayraktar, hem Hatay’da hem de Söke Ovası’nda selden etkilenen çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan kredi borçlarının ertelenmesini de istedi.

ANKA Ankara Haber Ajansı

1 Yorum

  1. Şemsi Bayraktar denen vatandaş demiş ki ziraatbankası 2011 yılı ağustos ayından beri düşük faizli kredi vermemektedir. Allah tan korkusu olmayan bu adamı türkiye ye şikayet ediyorum. Ben bir ziraatbankası personeli olarak asıl ağustostan sonra (hasat dönemi sonrası) kredi verdiğimizi söylüyorum. Takunyayı ayağına giyip bir yere varanları ayrıca sayın mehdi eker e de şikayet edeceğim.

Bir Cevap Yazın