Ucuz balık ”HAYAL..!”

0
862
Ucuz balık ''HAYAL..!''

Ucuz balık yemek isteyenler gelecek yılı bekleyecek…

Güney Marmara’daki önemli merkezlerden Gemlik Körfezi’nde, avlanan balık miktarının son derece azaldığı, artık tezgahları kültür balıklarının doldurduğu bildirildi.

Gemlik Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dalarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların ve deniz suyunun soğumasıyla ekim ayından itibaren Karadeniz’den, Marmara, Ege ve Akdeniz yönüne gerçekleşen göçün, bu kış döneminde özellikle Marmara Denizi’nde bol av verdiğini hatırlattı.

Dalarel, uzun süre halkın bol ve ucuza palamut tükettiğini, çinekop ve hatta bir süre lüferde de bolluk olduğunu belirterek, hamsi ve istavrit gibi küçük balıkların da bolca avlandığını söyledi. Marmara Denizi’nde, özellikle palamut açısından 2005 yılındakini aratmayacak ölçüde bolluk yaşandığını anlatan Dalarel, halkın bu sayede ucuz fiyatlarla son derece kaliteli protein kaynağına ulaşma imkanını yakaladığını belirtti.Aralık ortalarına kadar süren bolluk ve bereketin ardından, havaların iyice soğumasıyla balığın iyice derine çekildiğini kaydeden Dalarel, ‘Artık bolluk ve ucuzluk dönemi bitti. Şubat ve mart ayları balık açısından en kısır, fakir aylar. Göç balıkları, güneye, sıcak denizlere akın etti, kalanlar da havaların soğumasıyla derine çekildi. Yani balık yok denecek kadar azaldı. Böyle olunca fiyatlar da yükseldi’ diye konuştu.

Marmara’da son dönemde etkili olan kuvvetli lodosun da teknelerin denize açılmasını güçleştirdiğini, hatta bazen imkansız hale getirdiğini anımsatan Dalarel, lodosun da fiyatları olumsuz etkilediğini söyledi. Akdeniz ve Ege’den, Marmara ve Karadeniz yönüne tersine göçün ise nisan ayında başlayacağını belirten Dalarel, ‘Sıcak denizlerdeki balıklar, nisan ayında, Marmara Denizi üzerinden tekrar Karadeniz’e akmaya başlayacak. Ancak, denizlerdeki av yasağı da 15 Nisan’da başlıyor. Dolayısıyla bol ve ucuz balık için gelecek yılı bekleyeceğiz’ dedi. Dalarel, ayrıca 2009 ve öncesinde balıkçıların adeta kabusu haline gelen, ancak 2 yıl aradan sonra yeniden görülmeye başlayan jelimsi tabakanın, kendiliğinden kaybolduğunu bildirdi. Ne olduğunu kendilerinin de tam anlayamadığını dile getiren Dalarel, şu an itibariyle bu konuda herhangi bir sıkıntının kalmadığını vurguladı.Bu arada, Gemlik Körfezi’nde küçük teknelerin dışında, 20 metreden büyük 80’e yakın balıkçı teknesi bulunurken, küçük teknelerle bu rakamın 500’e yaklaştığı kaydedildi.

www.haberler.com

Bir Cevap Yazın