Ucuz bayram tatlısına dikkat!

0
926
Ucuz-bayram-tatlisina-dikkat

TÜKODER Eskişehir Şube Başkanı Özalp: “Bayram öncesinde merdiven altı üretilen, maliyeti düşük, denetimden uzak ve ucuza satılan tatlılarda kullanılan tatlandırıcılar mide, kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor”

ESKİŞEHİR – Tüketiciyi Koruma ve Destekleme Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, “Bayram öncesinde merdiven altı üretilen, maliyeti düşük, denetimden uzak ve ucuza satılan bu tatlılarda kullanılan tatlandırıcılar mide, kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor” dedi.

Özalp, Şeker-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Cengiz Ünder ve Tuhafiyeciler ve İşportacılar Odası Eskişehir Şube Başkanı Ali Safa Şen ile düzenlediği basın toplantısında yaklaşan bayram dolayısıyla artan tatlı satışları konusunda tüketicilere uyarılarda bulundu.

Bayram tatlılarının piyasada değişen fiyatlarla satıldığını ifade eden Özalp, şöyle konuştu:

“Sağlığımızı tehdit eden ve tatlı imalatlarında kullanılan tatlandırıcılara karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bayram öncesinde merdiven altı üretilen, maliyeti düşük, denetimden uzak ve ucuza satılan tatlılarda kullanılan tatlandırıcılar mide, kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor. Tatlı ürünleri alacak olan tüketicilerimizin bu konuda dikkatli olmalı ve kalite araştırması yapmalıdır.”

Şeker-İş Şube Başkanı Ünder de bazı firmaların gıda üretiminde daha ucuz olduğu için doğal şeker yerine tatlandırıcı kullandıklarını savunarak, “Tüketicilerimizi Ramazan Bayramı’nın tadını bozmamak adına doğal pancar şekerinden üretilen tatlıları tercih etmeye davet ediyoruz. Türkiye genelinde bu konuya duyarlı pek çok üretici firma pancar şekerine yönelmiştir. İlerleyen günlerde imalat sektöründeki duyarlılık artacaktır” diye konuştu.

Tuhafiyeciler ve İşportacılar Odası Eskişehir Şube Başkanı Şen ise yapay tatlandırıcıların kontrollü kullanılması gerektiğini dile getirdi.

haber365

Bir Cevap Yazın