Ukrayna da ‘Tuta’yı bahane etti

0
930

Ukrayna’nın Antalya’dan giden domatesler konusunda bir takım haksız bildirimlerde bulunduğu ve ‘Tuta Absoluta’ zararlısını bahane ettiği ileri sürüldü.

ANTALYA – Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Ukrayna’nın, “Tuta Absoluta” zararlısı iddiasıyla Antalya’dan Ukrayna’ya giden domates ürünlerine bir takım haksız bildirimler yaptığını ileri sürdü. Antalya Tüccarlar ve Esnaflar Dayanışma Derneği tarafından, yaş sebze ve meyve ürünlerinin ihracatında karşılaşılan domates güvesi olarak da bilinen “Tuta Absoluta” zararlısıyla ilgili olarak dernek binasında düzenlenen toplantıya, Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin, Dernek Başkanı Adem Özaydın ve dernek üyeleri katıldı.

‘Ürünlerimizde problem yok’

Toplantıda, “Tuta Absoluta” zararlısı ve Ukrayna gümrüğünde yaşanan sıkıntılar ele alındı. Satıcı, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle sera sezonunun son dönemlerinde havanın ısınmasıyla birlikte sera üretim alanlarında bir takım sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Bunların temelinde, “Tuta Absoluta” denilen zararlının geldiğini vurgulayan Satıcı, şöyle konuştu:

“Yaş sebze ve meyve ihracatı konusunda başta Rusya olmak üzere Ukrayna ve diğer ülkelerden uzun zamandır ilaç kalıntısı konusunda almış olduğumuz herhangi bir bildirim yok. Yani, ilaç konusunu büyük oranda çözdük diyebiliriz. Dönem dönem sıkıntı yaşıyoruz ama bunlar çok minimum düzeyde kalıyor. Özellikle Ukrayna, bu dönemde kendi üretiminin başlamasını da gözönüne alarak bizim ürünlerimize bir takım haksız bildirimlerde bulunuyor. Bunu ‘Tuta Absoluta’ konusunda yapıyor. Bu tamamen tarife dışı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Buradan özellikle Tarım Bakanlığı yetkililerine, Ukrayna kaynaklı bu bildirimlerin tamamen onların uygulamış olduğu tarife dışı engelden kaynaklandığını, ürünlerimizde problem olmadığını aktarmak istiyoruz.”

Satıcı, “Tuta Absoluta” zararlısının insan sağlığına zararlı bir unsur olmadığını savunarak, meyvenin ve bitkinin üzerinde bir takım darbeler yaratan ancak ilaç gibi meyvenin içine işleyen bir durumun olmadığını belirtti.

‘Fiyatlar yüzde 25-30 düştü’

Satıcı, Antalya bölgesinde domates ihracatında yüzde 20 bir azalma olduğunun altını çizerek, Türkiye genelinde bu azalmanın yüzde 5 civarında olduğunu dile getirdi. Geçen yıla göre domates üretiminde bir miktar artış da olduğunu ifade eden Satıcı, “Hem arz da bir artış, hem de talepte bir azalma olunca ister istemez bu fiyatlara yansıyor. Fiyatlar geçen seneye göre yüzde 25-30 civarında düşük seyrediyor. Üreticinin maliyetlerinin de arttığını hesaba kattığınızda hakikaten çok iyi bir sezon geçirmiyoruz. Üretim artışı, alıcı ülkelerdeki bir takım belirsizlikler, kargaşalar ve de uygulamış oldukları bir takım engeller gibi sorunlarımız var. Bir de domates başta olmak üzere bazı sebze ve meyve ürünlerinde teşvik veriliyordu. Bu sene bu teşvik verilmediği için ister istemez ihracatçı üstünde bir fiyat baskısı oluştu” dedi.
tutaTIR’ların yüzde 1’i döndü

“Tuta Absoluta” nedeniyle Ukrayna’dan dönen TIR’ların oranının yüzde 1 civarında olduğunu vurgulayan Satıcı, bunun ciddi bir oran olmamasına karşın ihracatçı üzerinde psikolojik bir baskı oluşturduğunu belirtti.

Toplantıda konuşan Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin de yaş sebze ve meyve konusunda bakanlığın gönderdiği talimatlar olduğunu belirterek, rahat ihracat yapılabilmesi için uygulamada talimatları biraz esnettiklerini bildirdi. “Tuta Absoluta” konusunda bir tane dahi ürüne izin vermelerinin mümkün olmadığını dile getiren Çetin, “Bu konuda herhangi bir tolerans tanıyamayız” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın