Ülker’in yüzde 20’si yabancılara satıldı

0
981
Ulkerin-yuzde-20si-yabancilara-satildi

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’deki yüzde 20 payını 431 milyon dolara sattı. Şirkete, 44 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep geldi.

İSTANBUL – Son dönemde yeni satın almalarıyla dikkat çeken Yıldız Holding’e bu kez ortak geldi. Ülker’in beşte biri yabancılara satıldı.

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’deki yüzde 20 payını 431 milyon dolara sattı. Satıştan elde edilecek 431 milyon dolarlık gelirin, başta Gözde Girişim olmak üzere Yıldız Holding’in diğer mevcut yatırımlarında kullanılacağı bildirildi. Açıklama borsadaki yatırımcıları da harekete geçirdi: Ülker ve Gözde Girişim hisseleri ‘tavan’ fiyata yükseldi.

44 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep

Daha önce yüzde 10’luk pay satışı yapacağını açıklayan Yıldız Holding, gelen yoğun talep üzerine ve piyasa likiditesinin artırılması için satış oranının yüzde 20’ye çıkardı. ‘Hızlandırılmış talep toplama’ yöntemiyle gerçekleştirilen satışta, 44 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep geldi ve talebin 431 milyon dolarlık kısmı karşılandı. Satış işlemine Ünlü Menkul Değerler münhasıran aracılık ederken, hisse satışının, Türkiye’nin son 3 yılda gerçekleşen bankacılık dışı en büyük hisse senedi piyasası işlemi olduğu açıklandı.

Ülker’in halka açıklık oranı yüzde 42’ye çıkacak

Yurtdışı yatırımcılardan gördükleri ilginin dikkate değer olduğunu kaydeden Ülker CEO’su ve Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, daha önce Ülker’in yüzde 22’sinin halka açık olduğunu belirterek, “Ancak hissedarlarımızın yarıya yakını hisseleri çok uzun zamandır elinde tutuyordu. Bu da hissenin işlem görme oranını kısıtlıyordu. Bu satış sonunda Ülker’in halka açıklık oranı yüzde 42’ye çıkacak. Artan likidite ile büyük kurumsal yatırımcılar da Ülker hissesini alabilecekleri için, hisse değeri, şirketin gerçek performansını gösterecek seviyeye ulaşacak” şeklinde konuştu.

2016 hedefi 4.5 milyar lira ciro, yüzde 15 FAVÖK

Hedeflerinin 2016 yılında Ülker’i 4.5 milyar lira ciro elde eden bir şirket haline getirmek olduğunu belirten Tütüncü, bu cironun 1 milyar lirasının yurtdışı iştiraklerden sağlamayı hedeflediklerine işaret etti. Tütüncü, “Yıldız Holding bünyesindeki Mısır ve Suudi Arabistan operasyonlarını Ülker’in çatısı altında toplayacağımız bir yapılanma içinde olacağız” dedi.

Yapılanmanın önümüzdeki ay ay içinde tamamlanmasını öngördüklerini kaydeden Tütüncü, her iki pazarın da çift haneli büyüdüğünü, Mısır operasyonunun bu yıl ise 50 civarına büyüme gösterdiğini belirtti.

Hisseler ‘tavan’ oldu

Bu arada Borsa’da Ülker Bisküvi hisseleri 15.15 lira ve Gözde Girişim hisseleri 4.78 lira ile ‘tavan’ fiyattan işlem görüyor.

İşte Ülker’in ortakları

Ülker’in yeni ortakları arasında AAA ile değerlendirilen 8 fon bulunuyor. Aralarında Avrupa, ABD ve Uzakdoğulu yatırımcıların olduğu satış işleminde yüzde 4 üzeri pay alan var.

Ülker’in yüzde 20’sinin nitelikli yatırımcıya satışı sonrasında yeni ortaklarla ilgili bilgiler de ortaya çıkamaya başladı… Ülker’e 44 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep gelirken, yatırımcılar arasında AAA ile değerlendirilen 8 fon bulunduğu bildirildi. Aralarında Avrupa, ABD ve Uzakdoğulu yatırımcıların bulunduğu satış işleminde yüzde 4 üzeri pay alan var.

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Cem Karakaş, satışı sonrası telekonferansla gazetecilere yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

*Ülker Bisküvi’de yüzde 20 hisse satışında yüzde 4 üzeri pay alan var, yatırımcı arasında AAA ile değerlendirilen 8 fon bulunuyor.

*Yatırımcıların tamamı yabancı; Avrupa, ABD ve Uzakdoğulu yatırımcılar var; Körfez ve Türk fonu yok.

*Ülker Bisküvi ve Bizim Toptan’da halka açıklık oranını daha fazla artırma düşüncemiz yok

*Ülker’deki işlemle bundan sonra grubumuzun yapabileceği halka arz işlemlerini ve başka finansal ortaklıkları desteklemek istedik, ona uygun bir kompozisyon oluşturduk

*Stratejik olarak büyük işlerimizin hepsini halka arz etme taraftarıyız; Ak Gıda gibi şirketlerimizde halka arzlar olabilecek ama Polinas’ta halka arz düşünmüyoruz

*Mısır ve Suudi Arabistan operasyonlarının Ülker çatısı altında toplanması satın alma yoluyla olacak, işlem o ülkedeki çarpanlar dikkate alınarak yapılacak

*Gözde Girişim’de önümüzdeki dönemde bir yeniden yapılanma programı olacak, şirketi büyük kurumsal yatırımcıların girebileceği bir hale sokacağız.

haberdunya

Bir Cevap Yazın