Uluslararası Kışlık Buğday Geliştirme Programı Kapsamında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Seminer Düzenlendi

0
963

Uluslararası Kışlık Buğday Geliştirme Programı (IWWIP), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) ve Uluslararası Kuru Alanlar Araştırma Merkezinin (ICARDA) ortaklaşa yürüttüğü bir faaliyettir.

Programın ana amacı Orta ve Batı Asya bölgeleri için kışlık/fakültatif buğday genetik materyalleri geliştirmektir. Buna ilave olarak IWWIP, Dünyadaki Islah Programları arasında kışlık buğday genetik materyalinin değişimini de sağlamaktadır. IWWIP 1980’lerin ortasında Türkiye ve CIMMYT tarafından kışlık buğday ıslah çalışmaları için kurulmuştur. 1991 yılında ise Suriye’ deki ICARDA fakültatif buğday ıslah çalışmaları kısmı için bu çalışmalara dâhil olmuştur.

IWWIP Türkiye, CIMMYT ve ICARDA tarafından müşterek olarak desteklenmektedir. Program 3 koordinatörden, Türkiye’ den (Mr. Yüksel Kaya), CIMMYT (Mr. Alex MORGOUNOV) VE ICARDA (Mr. Mesut KESER) oluşan teknik bir ekip tarafından sevk ve idare edilmektedir. Çalışmalar Ankara’ da ki CIMMYT-ICARDA Ofisi ve Konya BDUTAEM tarafından yönetilmektedir. ABD Oregon Eyalet Üniversitesinden Dr. Jim PETERSEN IWWIP nörserilerinin Amerika’da çoğaltılması ve dağıtılmasını yönetmektedir.

IWWIP, Türkiye ve Suriye’ deki bölgenin farklı agro-klimatik şartlarını kışlık/fakültatif buğday çeşitlerinin ıslahı için kullanmaktadır. Islah çalışmaları Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı pek çok araştırma Enstitüsünde ve Suriye’ de ki ICARDA merkezinde yürütülmektedir. Bu proğramda Enstitümüzde önemli görevleri ve çalışmaları yürütmektedir. İleri ıslah hatları 50 den fazla ülkedeki, işbirliği yapılan 100 den fazla Islah Programlarına yıllık olarak dağıtılmaktadır.

Bu program kapsamında 5 Haziran 2012 tarihinde, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan İran, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden yaklaşık 30 kişiden oluşan teknik araştırma grubu Enstitümüzü ziyaret etmiştir. Bu çalışma grubunu takiben 12 Haziran 2012 tarihinde Enstitümüzde yürütülen IWWIP programının denetlenmesi amacıyla bir ziyaret daha gerçekleşmiştir.

KAYNAK : http://www.ttae.gov.tr

Bir Cevap Yazın