Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi Yetkililerinden İnceleme

0
879
Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi Yetkililerinden İnceleme

Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetkilileri, Nevşehir yöresinde üretilen Albostan Buğday çeşidi ile ilgili üretim alanlarında incelemelerde bulundu.

Türkiye Genelinde Yerel Buğday Türlerinin Toplanması, Korunması ve Geliştirilmesi projesi kapsamında İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Akademisyenleri ve Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetkilileri tarafından Ürgüp Başdere Kasabası Akçaören mahallesindeki tarım alanlarında incelemelerde bulunuldu.

Uzmanlar burada Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Türkiye Genelinde Yerel Buğday Türlerinin Toplanması, Korunması ve Geliştirilmesi projesi kapsamında Ürgüp ilçesinin yerel bir çeşidi olan Albostan Buğday çeşidinin 2010 yılından itibaren Türkiye gen bankasına alınarak doğal seçim yöntemiyle geliştirilmeye çalışıldığını kaydetti. Doğal seçim yönteminde kuvvetli başakların seçildiğini ve bu başaklardan tohum elde edilmeye çalışıldığını ifade eden Yılmaz, bu çalışmalar sonucunda bölgede verimi düşük olan bu çeşidin daha verimli hale getirme çalışmaları gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaynak: Hayvancılık Akademisi

Bir Cevap Yazın