Üreticiden ucuza alınan süt sofraya pahalıya ulaşıyor

0
1010

süt tüketimÜRETİCİDEN UCUZA ALINAN SÜT SOFRAYA PAHALIYA ULAŞIYOR -SON HAFTALARDA SÜTÜN ÜRETİCİDEN ALIM FİYATI 73 KURUŞTAN 50 KURUŞA KADAR GERİLERKEN, YAŞANAN UCUZLAMA, TÜKETİCİYE YANSIMADI

BURSA (A.A) – Son haftalarda sütün üreticiden alım fiyatı 50 kuruşa kadar gerilerken, yaşanan ucuzlama tüketiciye yansımadı.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Osman Vasfi Yasun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çıkarılan süt tozu teşviğinden sonra sanayicilerin çeşitli yöntemlerle süt alım fiyatını düşürdüğünü söyledi.

Ocak ayında 73 kuruşa alınan sütün litresinin 50 kuruşa kadar gerilediğini ifade eden Yasun, şunları söyledi:
”Süt tozu teşviği, ithalatı önlemek, yerli üreticiye destek vermek amacıyla çıkarıldı. Amaç güzel ancak bazı uygulamalar istenildiği gibi sahaya yansımıyor. Bir yolu bulunup, üreticiden alınan sütün fiyatı düşürüldü. Örgütlü üreticinin sütü 73 kuruştan, 64 kuruşa, bir örgüte bağlı olmayanların ürünü ise 50 kuruşa kadar geriledi. Yem fiyatı artarken, süt fiyatının gerilemesi, üreticiyi mağdur etti.”
Yasun, sütün alım fiyatında önemli oranda gerileme yaşanırken, perakende satış fiyatının aynı kaldığını belirterek, ”Süt 73 kuruşa alınırken de bir litre tam yağlı sütün satış fiyatı marketlerde, 2 lira civarındaydı. Alım fiyatının düşmesi rağmen sütteki ucuzlama tüketiciye yansımadı. 50 kuruşa alındığı bu dönemde de sütün satış fiyatı 2 lira civarında seyrediyor. Hem üretici hem de tüketici mağdur oluyor. Tüketicilerin, neden bu kadar pahalıya süt tükettiklerini sorgulaması gerekiyor” dedi.
Üreticinin fazla ürününün süt tozuna çevrilmesi konusunda destekler sağlanması gerektiğini vurgulayan Yasun, bu ürünlerin depolarda saklanması ve ihtiyaç halinde sanayicinin, süt tozunu üreticiden almasının daha iyi olacağını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın