Üreticilere Uyarı

0
979
Patatesteki-Fiyat-Artisi

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, üreticinin fiyatın daha da artması ümidiyle depolarındaki patatesi satmadığını belirterek, “Daha fazlasını beklemek yanlış. Ambarın anahtarını kaybedenler hüsrana uğrayabilir” dedi.

Niğde ile birlikte Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan ve geçen yıllarda patates ekim alanlarında ortaya çıkan patates siğili hastalığı nedeniyle ekim alanları daralmasına karşın 60 bin dekar alanda 240 bin ton patates üretimi gerçekleşen Nevşehir’de, patatesin tarladaki satış fiyatı 1.40 TL’ye ulaştı. Geçen yıl patatesi kilosu 20 kuruştan satmakta zorlanan üreticilerin artan fiyat ile birlikte yüzü gülerken, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, fiyatların daha da artmasını bekleyen üreticileri uyardı. Bölgedeki birçok üreticinin patates fiyatlarının 2 TL’ye ulaşacağı umuduyla depolarındaki patatesi satmamakta direndiklerini ve bu durumun da fiyatları yükselttiğini kaydeden Ekiz, bu durumun endişeye yol açtığını söyledi.

Ekiz, “Patates fiyatlarını etkileyen unsurlardan bir tanesi de iklim şartları. Bu sene yağışlar hem az hem de kuru ayaz yapıyor. Bu aşamada da bu yılki patates rekoltesinin azlığı, ekim alanlarındaki daralma, küçük çiftçilerin ekim yapamama sebeplerinden dolayı fiyatlarda ciddi bir yükselme oldu. Şu anda bölgemizde patatesin kilosu 1.20 TL ile 1.40 TL arasında satılıyor. Daha kaliteli patatesin kilosu ise 1.60 TL’ye kadar satılıyor. Fiyatın sürekli artmasının başlıca sebebi; patatesin kilo fiyatı 1 TL’nin üzerine çıkmaya başlayınca üretici deposundaki patatesi satmamaya başladı. Üreticiler şu anda patatesin kilo fiyatının 2 TL’yi geçeceği düşüncesinde ve bu yüzden ellerindeki patatesleri satmıyor. Ben bu durumda gelecek açısından endişeliyim. Bundan önceki yıllarda iki defa patatesin kilogram fiyatı 1 dolar seviyesini görmüştü. Şu anda da 1 dolar seviyesini kaliteli patates gördü. Daha fazlasını beklemek yanlış. Ambarın anahtarını kaybedenler hüsrana uğrayabilirler. Özellikle elinde patates bulunduran üreticilerimizin şu günlerde fazla tamahkar olmadan mevcut fiyatlara patateslerini satmalarını istiyorum” diye konuştu.

Patates üretimi yapılan Avrupa ülkelerinde 1 ton patatesin fiyatının 280 euro olmasına karşın bu rakamın Türkiye’de 448 euroya ulaştığına dikkat çeken Ekiz, yurt dışından patates ithalatına izin verilmesi durumunda Türkiye’de patates fiyatının ciddi oranda düşeceğini kaydetti. Patates üreticilerinin mağdur olmamaları için ellerindeki patatesi bir an önce piyasaya sürmesi tavsiyesinde bulunan Ekiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım Bakanlığına ve Ticaret Müsteşarlığına patates ihracatı yapmak için aşırı derecede müracaat edenler olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Avrupa’da 1 ton patatesin fiyatı şu anda 280-300 euro civarında. Nevşehir’de ise şu anda 1 ton patates 448 euro. Avrupa mutlaka Türkiye’ye gelecek olan patatesi vergilendirecek ama vergi muafiyeti getirirse Avrupa’dan Türkiye’ye girecek olan patatesin fiyatı bizim sattığımız patatesin fiyatının çok altında olacak. O zaman da ithalat yapılırsa hem bu yılı etkileyecek hem de ithalat izni çıktıktan sonra Türkiye’de önümüzdeki yıl yapılacak ekimi de etkileyecektir diye düşünüyorum.”

haber365

Bir Cevap Yazın