üreticinin yüzde 71’i yasayı destekliyor

0
910
Tarimda-17-milyarlik-kayba-nester

Aşırı derecede küçülmeden dolayı işletilemediği için yıllık 17 milyar liralık kayba neden olan tarım arazileri, yasayla toplulaştırılıyor. Karara çiftçiler de destek verdi. 50 bin çiftçiyle yapılan ankete göre üreticinin yüzde 71’i yasayı destekliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilk kez Meclis’e sevkettiği bir yasayla ilgili çiftçilere anket uygulayarak 50 bin çiftçinin görüşünü aldı. Tarım arazilerinin bölünmesini engellemek için miras kanununda değişikli yaparak tarım arazilerinin toplulaştırılmasını sağlayan yasal hazırlık konusunda yapılan ankette, çiftçilerin yüzde 71’i yapılacak düzenlemeyi olumlu buldu. Çiftçilerin yüzde 60.1’i diğer hissedarlardan birine bedeli karşılığında devir yapılmasını uygun bulurken, hissedarı olduğu arazilerin bedelini ödeyerek devralmak isteyenlerin oranı yüzde 81.6 çıktı. Bakanlığın çalışmasına göre toplulaştırma yapılamadığı için Türkiye’deki yıllık kayıp 17 milyar TL’yi buluyor. TBMM Tarım Komisyonu’nda kabul edilen Miras Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyla 2 hektarın altında tarım arazisi olamayacak, mirasçılar aralarında anlaşamazsa hakim, ekip biçen ‘ehil’ kardeşi belirleyip araziyi ona verecek. Yoksa arazi satılacak.

Bakanlık komisyona bu konuda yapılan çalışmayla ilgili rapor sundu. Rapora göre Türkiye’de 30 milyon tarım parseli bulunurken işletme sayısı 3 milyon. Çok küçük olduğundan işletilemeyen tarım arazisi ise 2 milyon hektarı buluyor.

MİRASÇILAR BİR YIL İÇİNDE ANLAŞACAK

Yasaya göre mirasçılar araziyi paylaşma konusunda bir yıl içinde anlaşacak. Mirasa konu tarım arazisi üzerinde anlaşma sağlanan mirasçıya devredilebilecek, aile malları ortaklığı şeklinde kullanılabilecek ya da bir limited şirket kurularak işletilebilecek. Anlaşma sağlanamazsa, taraflar dava açabilecek, açmamaları halinde Bakanlık taraflara üç ay süre verip sonrasında dava açabilecek. Sulh hukuk hakimi tarafından belirlenen mirasçıya devir yapılacak. Ehil mirasçı bulunmaması halinde, en yüksek teklifi veren istekli mirasçıya devir yapılacak.

haber46

Bir Cevap Yazın