Üreticiye “pamuktan vazgeçmeyin” çağrısı

0
866
Üreticiye

İZMİR – Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, 2013-2014 pamuk hasat sezonunun fiyat ve destekleme primi açısından bir önceki sezona göre daha iyi geçeceğini belirterek, üreticilere “pamuktan vazgeçmeyin” çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Kocagöz, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl fiyatların düşük gitmesi nedeniyle bir çok üreticinin bu yıl için tarlalarını buğdaya açtığını, gelecek 2 ay içinde pamuğun alternatifi olarak görülen mısır ekiminin de artması halinde pamuk üretiminde büyük düşüşler gözleneceğini kaydetti.

Dünyada bu yıl pamuk üretiminde azalma beklendiğini, fiyatların yükseliş trendi içinde olduğunu, 2013-2014 sezonu için pamuk destekleme priminin de kilogramda 50 kuruş olarak açıklandığı bildiren Kocagöz, şunları kaydetti:
“Önümüzdeki sezon, olumlu bir sene olması garanti edilmese de üreticilerimizi geçtiğimiz yıl kadar üzmeyecektir. Bu nedenle üreticilerimizin cesaretlerini kırmayarak pamuk üretiminden vazgeçmeden önce geleceği daha iyi analiz ederek kararlarını vermelerini öneriyoruz.”

AA

Bir Cevap Yazın