Üreticiye süt karşılığında sıfır faizli kredi

0
985

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin girişimleri sonucu, Türkiye’de sadece 4 ilde hayata geçirilen süt karşılığında sıfır faizle kredi anlaşması, yapılan protokolle hayata geçirildi. Protokol gereği, 10 ile 20 adet büyükbaş hayvan alımı yapan üretici, 7 yıl süresince borcunu süt karşılığında ödeyecek.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin yaptığı anlaşmaya göre, süt karşılığında birlik üyelerine sıfır faizli hayvancılık kredisi, Başak Kart ve makine ve ekipman alımı ile ilgili kredi kullandırma anlaşması sağlandı. Türkiye genelinde Ankara, Sivas ve Tokat illerinden sonra Erzincan’da da uygulanan sistemle banka, üreticilere sıfır faizli kredi verecek.

Ziraat Bankası Sivas Bölge Başkanı Kahraman Tulcay, Krediler Müdürü Orhan Şenol Gürel, Ziraat Bankası 13 Şubat Şube Müdürü Selda Yurtsever ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Erzincan Şube Başkanı Faruk Günay katılımı ile kredi protokolü imzalandı. Kredi karşılığında çiftçi sütünü 7 yıl süresince birliğe verecek.

Yapılan protokol ile süt soğutma tankı konulan köylerde, sıfır faizli 10 ile 20 baş arası hayvan almak isteyen birlik üyelerine kredi verileceğini belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Erzincan Şube Başkanı Faruk Günay, “Çiftçi, 7 yıl süresince sütünü bu proje kapsamında birliğe vermek zorundadır.” dedi.

Projenin amacı hakkında bilgi veren Faruk Günay, “Sağlıklı bir ortamda hijyenik süt toplamak ve yüksek fiyatlara satmaktır. Sivas-Erzincan ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) birliğe ait projeleri yapmamıza büyük katkı sağlamıştır. İlk etapta 10 köyde bu işe başlanacak. Hedefimiz yıl sonuna kadar 20 köye ulaşmak. Balıbey, Güllüce, Çatalören, Mahmutlu, Pınarönü, Gölpınar, Kilimli ve Aydoğdu köylerinin yarı sıra Yaylabaşı ve Uluköy beldelerini ilk etapta kapsıyor. Bu konuda köylülerden yoğun talep gelmesine rağmen, proje bütçesinin kısıtlı olması sebebiyle diğer köylere süt soğutma tankını koyamıyoruz. Diğer köylere süt tankı konulması için yetkililerden destek istiyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın