Urfalı Fıstığa Destek İstiyor

0
1080
fıstık

Şanlıurfalı çiftçiler pamuk ve fındıkta olduğu gibi fıstığa da tarımsal hibe desteği verilmesini istiyor.
Şanlıurfa’nın Kural, Şanlı Avşar yöresinde bulunan çiftçiler fıstık hasadını gerçekleştiriyor. Yüksek maliyete rağmen fıstığın para etmediğini belirten çiftçiler, “Bu yıl fıstık rekoltesi düşük olduğu için geçen yıla oranla fiyatlar yüksek görünüyor.Ancak işçi ve yakıt masrafları göz önüne alındığında fiyatlar yine de kurtarmıyor. Bir fıstık ağacı 20 yılda yetişiyor. Ancak 20 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Fındık ve pamukta olduğu gibi fıstığa da destekleme verilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Türkiye’deki Şam fıstığının yüzde 60’ının Urfa’da yetişmesine rağmen Antep’te işlemesi yapıldığı için haksız bir isim sahiplenmesi olduğunu belirten çiftçiler, “Şanlıurfa’da da fıstık sanayisi geliştirilerek kendimize has fıstığımıza Urfa fıstığı ismi patentini almalıyız. En iyi fıstığın Urfa’da yetişmesi lazım. Bunun için de bakanlarımızdan ve milletvekillerimizden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Bu yıl kuru fıstığın 15 TL civarında alıcı bulduğunu belirten çiftçiler elde edilen kazancın büyük kısmının işçi parası ve yakıta ödendiğini ifade etti. Çiftçiler siyasilerin de girişimleriyle fıstığa da destekleme verilmesini istedi.

Bir Cevap Yazın