Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir

0
23207
Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir
Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir

Uzayda bitki yetiştirmek, uzun mesafeli uzay seyahatini uygulanabilir kılmak için çözülmesi gereken problemlerden biridir, uzayda oldukları aylar veya yıllar boyunca astronotların nasıl besleneceği konusu hala çözüme kavuşmamış bir konudur.

Günümüzde, astronotlar çoğunlukla işlenmiş ve önceden paketlenmiş öğünleri yerler ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki gibi Dünya’nın yakınında bir görev alanlar, gönderilen yiyecekler onlara dondurma gibi gelmektedir.

Ancak, bir görev için gerekli olan tüm yiyecekleri fırlatma sırasında alana göndermek zorunda kalmak masraflı ve ağırdır. Tabi bir de astronotların yeterli besin almasını sağlamak gerekmektedir.

Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir
Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir

İştah açıcı olmayan, ancak potansiyel olarak faydalı bir fikir, astronotların katı atıklarını, gıda maddelerinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak olan protein macununa işlemek.

Ancak bu, çekici olmayan yiyecek sorununu çözmez.

Bu nedenle bilim insanları yıllardır, günümüzde filmlere de konu olan, uzayda bitki yetiştirmenin yollarını arıyorlar.

Taze yetiştirilen bitkiler besin bakımından zengindir ve görsel görünüm ve doku bakımından diğer gıda kaynaklarına göre daha çekicidir, yani astronotların yaşam koşullarında büyük bir gelişme sağlayabilirler.

Uzay uçuşu sırasında yetişen bitkilerle ilgili bir karşılaşılan problem, bitkilerin uzayda garip davranmalarıdır ve bunun neden olduğu konusunda henüz kesin bir bilgi yoktu.

Şimdilerde ise, Florida Uzay Bitkileri Laboratuvarı Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu süreci anlamada bir atılım yaptılar.

Applications of Plant Sciences  dergisindeki bir makalede, köklerin uçlarının çevre hakkındaki bilgileri nasıl işlediğini incelemek için bir rockcress bitkisi örneğine (Arabidopsis thaliana) baktılar.

Bu çalışma, bitkilerin neden uzay ortamlarını stresli bulduklarını ve yörüngede bulunan uzay aracında bulunan mikro yerçekimindeki değişiklikleri nasıl saptadıklarını araştırdı.

Yıllar süren deneme yanılmalarından sonra NASA uzayda başarılı bir şekilde salata yetiştirmenin yolunu buldu. Peki bu buluş ne anlama geliyor? Diğer gezegenleri sömürgeleştirmeye bir adım daha mı yaklaşıyoruz?

Uzayda Bitki Yetiştirmek Mümkün mü? Araştırma Ekibinin Görüşleri

Kök ucu, ortamdaki değişiklikleri algılamak için bir ‘beyin’ gibi davranır ve daha sonra kök büyümesini yeniden sağlamaya yardımcı olan değişiklikleri başlatmak için sinyal moleküllerini doğru yerlere gönderir.

Peki, bu sinyal iletimine yardımcı olacak yerçekiminiz yoksa?

Kök ucu hala kökte merkezi işlem düğümü görevi görür ve bitkinin yerçekimi olmayan bir ortamda kök uç transkriptomuna bakarak rehberlik etmesi için nasıl yönlendirildiği hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Bu, bitkilerin düşük yerçekimi veya sıfır yerçekimi ortamlarında karşılaştıkları zorlukları anlamak için atılan ilk adımdır; bu, sonunda uzay uçuşu koşullarında başarılı olacak kadar sağlam bitkilerin gelişmesine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın