Üzümden Kristal Şeker Üretildi!

0
1245
Üzümden Kristal Şeker Üretildi!

Manisa Sultaniye üzümlerinin çalışma materyali olarak alındığı proseste, kristal kesme şeker üretimi prosesi modifiye edildi, früktoz/glukoz dengesi sağlanan ve bir miktar klasik kristal şeker içeriği ihtiva eden yani sakkaroz içeriği de az miktarda olan bir ürün olan “Zararı Azaltılmış Üzümden Kristal Şeker” elde edildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK Teknopark Spil Innova Ltd. Şti. Müdürü Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve ekibi, üzümden zararı azaltılmış kristal şeker ürettiler.

Üzümden Zararı Azaltılmış Kristal Şeker Üretildi.. Katma Değerli Ürün Eldesi Sağlandı..
İlgili inovatif şekerin zararı azaltılmış formda tüketim şekeri olarak kullanılabileceğini ifade eden Doç.Dr.Özlem Tokuşoğlu, ‘’rafine edilmemiş normlu üzüm kristal şekerimiz, Fikri ve Mülki Koruma altına alındı ve patent basvurusu gerçekleştirildi, ilgili ürünü seri olarak üretim yapan meyve suyu firmaları, şeker üreten tesisler vb tonajlı üretim olarak gerçekleştirebilir’’ dedi. İlgili formüllerinin patent devrinde ilgili R&D tesisine devredileceğini sözlerine ekleyen Tokuşoğlu, üzüm seçiminde şeker ve briks düzeyi özelliklerine de vurgu yaptı ve gıda güvenliğine uygun olan analitik ölçümlerin ve kalite analizlerinin de gerçekleştirilmiş olduğunu belirtti.

Üzümden Kristal Şeker Üretildi!
Üzümden Kristal Şeker Üretildi!

Tokuşoğlu, konsepti oluşturmasını takiben ‘’light’’ ve ‘’normal’’ olarak iki ayrı formda üretim yaptıklarını ifade eden Tokuşoğlu açık kahverenkli ‘’light’’ formdaki üzüm kristal şekerin vakumlu kağıtlı tek kullanımlık tüketim formunda özellikle günlük çay-kahve ve içecek tüketiminde kullanılabileceğini, ‘normal’ olan koyu kahverenkli konsantre formun ise güvenle kek, muffin, tatlı üretimi ve unlu mamül üretiminde kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Doç.Dr.Özlem TOKUŞOĞLU, zararı azaltılmış kristal şeker tüketimiyle, sağlık sorunlarının azaltılabileceğine ilşkin inancının tam olduğuna dikkat çekti. Prosesin endüstriyel ölçekli yapılmasıyla ülkemiz açısından katma değerli ürün olacağını sözlerine ekledi.
Çalışma ekibinde, yardımcı araştırıcı olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı Bağcılık Araştırma Enstitüsü görevlisi Dr Fadime ATEŞ ve MCBÜ Kimya Bölümü görevlisi Dr Fadim YEMİŞ yer aldı.

Rafine Şeker Hakkında

Tarihin eski zamanlarından beri kullanılagelen kaynağı şeker kamışı olan rafine şekere ilaveten 16.yy.dan beri şeker pancarının işlenmesiyle elde edilen kristal rafine şekerlerin de süregeldiğini ifade eden Doç.Dr.Özlem Tokuşoğlu, ülkemizde şeker üretimi için şeker pancarı kullanıldığını ancak Dünya şeker üretiminde pancar şekerinin payının %20 kadar olduğunu belirtti. Ülkemizde şeker pancarı üretiminin kotaya tabi olması nedeniyle dış ticaretinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Üzümden Kristal Şeker Üretildi!
Üzümden Kristal Şeker Üretildi!

Her gün çayımıza attığımız rafine kristal kesme ya da toz şekerlerin sağlığa zararlarının kanıtlanmış olduğunu ve özellikle, diyabetin en önemli nedeni olduklarını belirten Tokuşoğlu, halk sağlığı açısından tüketilen şekerin düzeyinin çok önemli olduğunu vurguladı,‘’aldığımız şeker, vücutta glikojen veya yağ olarak depolanmaktadır veya glikoz olarak kan yoluyla hücrelerde kullanılmak üzere dağıtımı yapılmaktadır’’ diyen Tokuşoğlu, şeker tipi ne olursa olsun aldığımız şeker miktarının beslenmemizdeki toplam gıdadan aldığımız enerjinin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmaması gereklidir’’ dedi.

Sağlık Bakanlığı ‘’Aşırı Şeker Tüketiminin Önlenmesi Eylem Planı’’

Sağlık Bakanlığı önerisiyle ‘’ ‘’Aşırı Şeker Tüketiminin Önlenmesi Eylem Planı’’ olduğuna dikkat çeken Tokuşoğlu, günlük şeker tüketimin 150 g seviyesinden 120 g seviyesine düşürülmesi için çalışılması gerekliliğinin altını çizdi. Raporlara göre, aşırı sakkaroz (çay şekeri) tüketiminin kas kütlesi oranını da azalttığına ilişkin bulgular söz konusu olduğu; kaslardaki protein sentezi, insülin duyarlılığı seviyesindeki azalmaya bağlı olarak düşme göstertmekte olduğu ifade edilmektedir dedi. Aşırı sakkaroz şekeri (çay şekeri) tüketiminin hızlı yaşlandırmaya, hücre yaşlanmasına neden olduğu raporlandırılmış, kalp ve böbrek rahatsızlıklarına yol açmakta olduğu bulgulanmıştır dedi. Tokuşoğlu, ‘’yapılan son araştırma sonuçlarına göre, kalp krizinin ilk nedeninin diyabet veya gizli diyabet olduğunu kanıtlanmış ve aşırı şeker tüketiminin diyabet nedeni olduğu ifade edilmektedir’’ dedi. Aşırı sakkaroz şeker tüketiminin, dikkat toplama sorununa, unutkanlığa, uyku haline neden olabildiği, karaciğer yağlanmasına, beyin ve sinir hücreleri tahribatı neden olabildiğinin rapor edildiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın