Üzümlü’de 6 bin 500 adet kiraz fidanı dağıtıldı

0
1478

Kiraz FidanıERZİNCAN (İHA) – Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde Üzümlü Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Erzincan İl Özel İdaresinden sağlanan kaynakla 6 bin 500 adet kiraz fidanı çiftçilere yüzde 50 sübvanseli olarak dağıtıldı.

Fidan dağıtımından önce Üzümlü Belediyesi toplantı salonunda kiraz yetiştiriciliği ve hastalıklarının anlatıldığı bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Üzümlü Kaymakamı Murat Gözütok, İl Tarım Müdürü Ali Lek, İl Tarım Müdür Yardımcısı Osman Çakır, Alara Tarım Ar-Ge ve Pazarlama Müdürü Hakan Yıldız ve çiftçiler katıldı. Düzenlenen toplantıya çiftçiler yoğun ilgi gösterdi.Toplantıda konuşan Alara Tarım Ar-Ge ve Pazarlama Müdürü Hakan Yıldız, Üzümlü bölgesinde arazilerde yaptıkları incelemeler sonucu yörenin kiraz yetiştiriciliği için çok uygun bir bölge olduğunu dile getirerek yörenin sadece kiraz yetiştiriciliği ile iyi bir ekonomik gelir sağlayabileceğini kaydetti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Yıldız kiraz yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve kiraz hastalık ve zararlıları konusunda çiftçilere aydınlatıcı bilgiler sunarken, çiftçilerin sorularını da yanıtladı. Toplantıdan sonra 6 bin 500 adet kiraz fidanı çiftçilere dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşan Üzümlü Kaymakamı Murat Gözütok, Üzümlü ilçesinin tarımın özellikle meyvecilik ve sebzecilik sektöründe her yıl gelişme kaydettiğini söyledi. Kaymakam Gözütok, yapılan yatırım ve desteklemelerle sektörün daha da gelişeceğini vurgulayarak, kiraz fidanlarının Üzümlü çiftçisine kazandırılmasını sağlayan Erzincan İl Özel İdaresine teşekkür etti. Daha sonra konuşan Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek, Üzümlü bölgesinde modern anlamda tarımın gittikçe geliştiğini vurgulayan 2011 yılında yapılacak yatırımlarla bölgede tamamen kapalı sistem sulamaya geçileceğini buna paralel olarak verim ve kalitede artış olacağını söyledi. Üzümlü ilçesinin çalışkan çiftçileriyle Erzincan’da sektörün lokomotifi konumuna geldiğini vurgulayan Lek, İl Özel İdaresine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın