Vahşi sulama nedeniyle Ege çöl olabilir

0
982
Vahşi sulama nedeniyle Ege çöl olabilir

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, Küresel Isınma Ve Kuraklıkla Mücadelede Su Kullanıcı Örgütleri Ve Modern Sulama Sistemlerinin Önemi Sempozyumunda yaptığı konuşmada, küresel ısınma nedeniyle Türkiye’nin çölleşme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Damla sulamaya geçilmediği takdirde çölleşmenin başlayacağını belirten Uysal, ilk kuraklaşmanın ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde olacağını söyledi. Gediz, Küçük ve Büyük Menderes ile Bakırçay’ın da çok kirlendiğini ve bu nehirlerin bir an önce kirlilikten kurtarılması gerektiğini ekledi.

Türkiye küresel ısınma risk grubunda bulunuyor ve 112 milyar metreküp su rezervinden 41 milyarı kullanılıyor. Bu miktarın yüzde 75’inin tarımda kullanıldığını belirten Uysal, “Suyu, tarımla birlikte ele almak gerekiyor. Suyu kontrol altına almak mecburiyetindeyiz. Milli Su Konseyi kurulması büyük önem taşıyor. Su kaynaklarının tüketilmesi kadar korunması da önemli. Çevresel atıkların su kaynaklarına verdiği zarar, tüketicinin sofrasına kadar ulaşabiliyor” dedi.

Kaynak: Tarla Sera

Bir Cevap Yazın