Vegan beslenme diyabet riskini düşürüyor!

0
3679
Vegan beslenme diyabet riskini düşürüyor!
Vegan beslenme diyabet riskini düşürüyor!

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma, vegan beslenme insanların ‘tip 2’ diyabete yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu.

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Fakültesi’nde yapılan araştırmada, vegan beslenme (yeşil bitki temelli) tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Elde ettikleri bulguları JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlayan araştırmacılar etsiz beslenmenin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azalttığını vurguladı.

Araştırmacılar, 23 bin tip 2 diyabet hastası olan, bitkiden yana zengin ve sağlıklı beslenen 307 binden fazla katılımcıyı inceledi.

Vegan beslenme ile diyabet riski %23 azalıyor

Araştırmalar sonucunda, hayvansal ürünlerden uzak durarak bitki ağırlıklı beslenen kişilerin diyabete yakalanma riskinin yüzde 23’e kadar düştüğü saptandı.

Ancak araştırmacılar, bitki temelli beslenmenin sağlıklı yiyecekler tüketilmediği sürece diyabet riskini düşürmeyeceğini vurguladı. Örneğin, et ve süt ürünleri içermeyen ancak yoğun işlenmiş gıdalar ve atıştırmalıklar da sağlıksız gıda kategorisinde değerlendiriliyor.

Araştırma sonuçlarının yayımlandığı makalede, sebze, meyve, tahıl, balık, fındık ve az miktarda da olsa hayvansal ürün, un, şeker ve patates tüketilmesinin de faydalı olduğunun altını çizildi.

Bir Cevap Yazın