verimi yüzde 800 arttı

0
917
verimi-yuzde-800-artti

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu: “Şu an ilk kovanlarda verim son derece yüksek görülüyor. Geçen yıla oranla kıyaslamak bile mümkün değil. Çünkü geçen yıl 50 ton bal elde etmiştik. Bu yıl bu 400 tonu bulur”

 Kentteki yaklaşık 46 bin kovanda bal sağım işlemi başlarken, bal veriminde geçen yıla göre yüzde 800 artış olduğu bildirildi.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan’da 540 üyenin yaklaşık 46 bin kovanında sağım işleminin başladığını kaydetti.

Geçen yıla oranla önemli bir bal elde ettiklerini belirten Evliyaoğlu, “Şu an ilk kovanlarda verim son derece yüksek görülüyor. Geçen yıla oranla kıyaslamak bile mümkün değil. Çünkü geçen yıl 50 ton bal elde etmiştik. Bu yıl bu 400 tonu bulur. Zaten şu an ilk kovanlarda görülen o ki 400 ton balı rahatlıkla elde etmiş olacağız” dedi.

Evliyaoğlu, son günlerde etkili olan soğuk havaya rağmen iyi verim aldıklarını ifade ederek, “Son 15 günümüz de sıcak geçmiş olsaydı, bal verimimiz en üst seviyede olacaktı. Yaklaşık 700 ton bal elde edilmiş olacaktı. Bu da Ardahan’ın ekonomisi için önemli bir girdi olacaktı ama her şeye rağmen şükürler olsun güzel verim aldık” diye konuştu.

Bal sağım işleminin yaklaşık bir hafta içinde tamamlanacağını ve geçen yıl balın kilosunu 35 liradan sattıklarını belirten Evliyaoğlu, “Bu yıl da fiyatlarımız aynı seviyede olacak. Çünkü bal kalitesi son derece yüksek. Dolayısıyla verim ne kadar yüksek olursa olsun amacımız fiyatta oynamamak ve piyasaya kaliteli bal sunmak” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın