Veteriner Hekimlerin ‘El Emeği’ Ücreti Kaldırıldı

0
1250
Veteriner Hekimlerin 'El Emeği' Ücreti Kaldırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, aşılamaya giden veteriner hekimlerin ‘el emeği’ adı altında üreticiden aldığı ücretin kaldırıldığını açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü faaliyetlerin değerlendirilmesi için ‘Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon’ toplantısı bugün Ankara’da yapıldı. Toplantıya 81 tarım il müdürünün yanı sıra Bakanlık bürokratları da tam kadro katıldı. Yılda bir yapılan toplantının bundan sonra her ay yapılmasına karar verilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın toplantıda il müdürlerine önemli mesajlar verdiği öğrenildi.

Bakan Fakıbaba, toplantıda tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin aşılama işlemlerinden dolayı üreticiden aldıkları el emeği ücretinin kaldırıldığını açıkladı. İl Müdürlerine seslenen Fakıbaba; “Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? Almıyor. Çünkü asıl işi doktorluk. Veteriner hekimler gidiyor aşı yapıyor ve bunun karşılığında da el emeği alıyor. Böyle bir şey var mı? Sen zaten maaşını devletten alıyorsun. Bundan böyle veteriner hekimlerinin üreticiden aldığı el emeğini kaldırıyoruz” dedi.

İl müdürlerini de uyaran Fakıbaba, “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım” şeklinde konuştu.

Diğer yandan akçeli işler konusunda daha önce bürokratlara yaptığı uyarının benzerini il müdürlerine de yapan Fakıbaba, şaibeli işlerde kesinlikle teftişle uğraşmayacağını belirterek, ilgili dosyayı doğrudan savcılığa sevk edeceğini söyledi.

Bilindiği üzere el emeği ücreti, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile her yıl güncellenerek tarım il ve ilçe müdürlüklerine bildiriliyordu. Son yayınlanan genelgeye göre el emeği ücreti olarak; Büyükbaş (sığır, manda) aşı uygulaması: 1,50 TL/Bir adet, Küçükbaş (Koyun,Keçi) aşı uygulaması: El Emeği Ücreti :0.75,00 TL/Bir adet, Kedi Köpek Kuduz Aşı Uygulama 7.50,00 TL/Bir Adet, At ve Tek Tırnaklı Aşı Uygulama: 7.50,00 TL/Bir Adet, Kanatlı Hayvanlarda Aşı Uygulama: 0.25,00 TL/Bir Adet.

Kaynak: TARIMDAN HABER

Bir Cevap Yazın