‘Vira Bismillah’

0
1105
vira-bismillah
vira-bismillah

Balık avı sezonu bu gece yarısı başladı. Rize’de balıkçılar, havai fişeklerle ava yollandı. Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki balıkçılar, şiddetli poyraz ve balıkların ufak olması sebebiyle limandan ayrılamadı. İstanbullu balıkçılar ise hava muhalefeti sebebiyle ilk gün az balık avlayabildi.

Rize Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce av sezonunun açılışı sebebiyle il merkezindeki balıkçılar barınağında tören düzenlendi. Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve balıkçıların katıldığı törende Rize Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi düzenlendi.

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, balıkçılık faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek, “İlimizde şu ürünleri potansiyeli olarak toplamda 37 balıkçı barınağı bulunmaktadır. Ticari anlamda 5 bin kişi balıkçılıktan geçimini sağlıyor. 25 tanesi 12 metreden büyük olmak kaydıyla toplamda 1079 adet balıkçı gemimiz mevcut. Ortalama olarak yılda 50-60 bin tonluk bir avcılıktan ve 2 bin 500 tonu da yetiştiricilikten olmak üzere bir potansiyelimiz var. Ümidimiz yeni sezon üretici ve tüketiciler açısından hayırlı geçer” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından balıkçılar havai fişek gösterisi eşliğinde, ‘Vira Bismillah’ diyerek teknelerle denize açıldı.

EREĞLİ’DE BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DİYEMEDİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sona eren av yasağının ardından balıkçılar şiddetli poyraz ve balıkların ufak olması sebebiyle limandan ayrılamadı.

Uzun yıllardır balıkçılık yapan Can Aktürk, “Valla şu anda denizin durumu iyi veya kötü Cenab-ı Allah bizim rızkımız varsa oraya koydu. İşi denk gelen, işi yürüyen kaza bela olmayan herkese bir ekmek var. Ama bu ekmeği namusluca yemek lazım. Ufak balığı tutmadan, büyütmek için, sürdürülebilir avcılık için yapmak lazım. Allah her sene bize veriyor. Kimseye muhtaç değiliz. Karadeniz’de 180 çeşit balık var diyorlardı. Şimdi 15 çeşit balık kaldı. 15 çeşit balığı biz elimizden geldiği kadarıyla bitirmemeye çalışıyoruz.” diye konuştu

İSTANBULLU BALIKÇILAR HAVA MUHALEFETİNE TAKILDI

Av yasağının sona ermesiyle İstanbullu balıkçılar tekneleriyle denize açıldı. Hava muhalefetine takılan balıkçıların ilk gün yüzü gülmedi. Ağlarına az da olsa istavrit takılan bazı balıkçılar ise balık tutmanın mutluluğunu yaşadı.

Hakkı Memiş adlı balıkçı, ilk gecelerinin çok kötü geçtiğini dile getirdi. Fırtına sebebiyle Karadeniz’e açılamadıklarını ifade eden Memiş, “Vira molanın sonu boş.” şeklinde konuştu.Kenan Baysal adlı balıkçı da amaçlarının halka ucuza balık yedirmek olduğunu hava koşullarının düzelmesiyle bol miktarda balık yakalanmasını umduklarını söyledi. Bazı balıkçılar ise trolle avlanma sebebiyle Marmara’da balık kalmadığını ve hale gelen çoğu balığın Çanakkale’de avlandığını savundu.
haber46

Balıkçılar özellikle palamut bolluğu beklediklerini söylüyorlar.Balıkçıların ortak temennisi ise ilerleyen günlerde havaların düzelmesi ve balık bolluğunun yaşanması olur.Umarım bereketli bir sezon geçirirler…

Bir Cevap Yazın