Vizonlardan sonra şimdi de kediler

0
10517
Vizonlardan sonra şimdi de kediler
TOPSHOT - An employee takes the temperature of a cat at the re-opened Caturday Cat Cafe, which had been temporarily shuttered due to concerns about the spread of the COVID-19 novel coronavirus, in Bangkok on May 8, 2020. (Photo by Lillian SUWANRUMPHA / AFP) (Photo by LILLIAN SUWANRUMPHA/AFP via Getty Images)

Koronavirüs salgınında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Danimarka ve altı Avrupa ülkesi ve ABD’de de görülen Cluster-5 virüsü paniğe yol açmıştı. Öte yandan Danimarka’da yeni tip koronavirüs rastlanan bazı kedilerin de itlaf edildiği açıklandı.

Dagbladet Holstebro-Struer gazetesinin haberine göre, Devlet Serum Enstitüsü (SSI), geçtiğimiz günlerde itlafına başlanan vizonların bulunduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Kovid-19 testi yaptı.

İki çiftlikteki kedilerin 12’sinde virüse rastladı ve bazı kediler itlaf edildi. Kedi hakları derneği Kattens Vaern Direktörü Lone Nielsen, kedilerin itlaf edilmesinde Enstitüye yardım ettiklerini doğruladı. Nielsen, kaç kedinin itlaf edildiği konusunda bilgi vermedi.

Mutasyonlu virüs

Danimarka’dan yayılan mutasyona uğramış virüs şok etkisi yaratırken, uzmanlar uyarı üzerine uyarı yaparak dünyanın ikinci bir kaosla daha mücadele etmesinin çok zor olacağının altını çiziyor.

AB’ye bağlı bir sağlık ajansı, vizon popülasyonları arasında koronavirüs bulaşmasının, virüsün insanlara geçmeden önce hızla mutasyona uğramasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bu tür mutasyonlar, virüsün daha bulaşıcı ve daha ölümcül hale gelmesi, üstelik de yeniden enfeksiyon riskini artırması veya ileriye dönük aşıları etkisiz hale getirme riskini de beraberinde getiriyor.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’daki çiftliklerde ortaya çıkan vakaların ardından vizon çiftliklerinde bulunan yaklaşık 17 milyon hayvanın öldürülmesine karar verilmişti. Ancak dehşet bununla sınırlı kalmadı.

Ülkeden gelen ürkütücü haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Danimarka’da koronavirüs itlafının bir parçası olarak öldürülüp gömülen ölü vizonlar mezarlarından çıkmaya başladı.

Vizonların cansız ve çürümekte olan cansız bedenleri, gazla dolduğu için gömüldükleri sığ çukurlardan toprağın üzerine çıkmaya başladı.

Milyonlarca vizonun itlaf edildiği bölge olan batı Jutland’da polis, yetkililerin enfeksiyon riski olmadığı konusunda ısrar etmeleri üzerine hayvanları yeniden gömmek için alelacele olay yerine gitti.

Ulusal polis sözcüsü Thomas Kristensen devlet televizyonunua yaptığı açıklamada, “Vücutlar çürürken gazlar oluşabilir” dedi ve bunun cesetlerin genişlemesine sebep olabildiğini söyledi.

15-17 milyon vizonun bulunduğu tahmin edilen ülkede şu ana kadar 10 milyon vizonun itlaf edildi. Çürüme aşamasındaki cesetlerin toprak üstüne çıkması, çevredeki toprağa yüksek seviyelerde fosfor ve nitrojen salınabileceği konusunda endişelere yol açtı.

Bu nedenle, ülkede şimdi de milyonlarca vizonun gömüldükleri toplu mezarlardan çıkarılıp yakılması gündeme geldi. Bu nedenle, ülkede şimdi de milyonlarca vizonun gömüldükleri toplu mezarlardan çıkarılıp yakılması gündeme geldi.

Yerel medya, hayvanların göllere ve yer altı su rezervlerine çok yakın gömüldüğünü ve bu da içme suyu kaynaklarının kirlenmesi korkusuna yol açtığını bildirdi.

Danimarka Su Kurulu’ndan Susan Münster, Danimarka gazetesi Jyllands Posten’e yaptığı açıklamada, “Bunun sonuçlarını kimse tam olarak bilmiyor gibi görünüyor” dedi ve ekledi: “Endişe verici bulduğumu itiraf etmeliyim.

Politikacı Leif Brogger de aynı gazeteye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yetkililer çevremizle oynuyor ve onu çöplük olarak kullanıyor.”

Danimarka Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu alışılmadık olayın “çürüme sürecine bağlı geçici bir sorun” olduğunu belirtilerek, bölgenin “hayvanlar ve insanlar için olası sorunlardan kaçınmak için” bir çit kurulana kadar günde 24 saat izleneceğini aktardı.

Bir Cevap Yazın