WAW Türbinlerine TÜBİTAK Onayı

0
1161

ruzgar enerjisiYerli enerji üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarından GSR Enerji dikey eksenli WAW türbinleri için TÜBİTAK’a başvuruda bulundu. Kurumun denetçilerinden tam not alan 50 KW rüzgâr türbini desteğe değer bulundu.

Proje ile GSR yeni türbininin geliştirilmesinde TÜBİTAK’ın da desteğini alarak yoluna devam edecek.

Firmanın WAW türbinleri, dünya üzerindeki geleneksel türbinlerden ayrılarak dikey eksenli olarak üretiliyor. Böylece rüzgâr basıncı bir yöne uygulanıyor ve ilk hareket için desteğe ihtiyaç duymuyor. GSR Enerji Ankara Ostim’deki fabrikasında akademisyen ve uzman bir kadro ile Ar-Ge yaparak yüksek verimlilikte çalışan türbinler imal ediyor.

WAW TÜRBİNLERİN MALİYETİ DAHA DÜŞÜK

GSR Enerji Genel Müdürü İsmail İnci, WAW türbinlerin verimli olmasının yanı sıra, diğerlerine göre daha ucuz olduğunu ve toplam sahip olma maliyetinin yüzde 30 daha uygun olduğunu belirtti. Sistemin kısa sürede kendini amorti edebildiğini dile getiren İnci, sınıfında öncü sistem olan WAW türbinlerin kanat yapısındaki farkı sebebiyle rüzgârı 90 derece açıyla karşıladığını ve rüzgârdan daha fazla güç elde ettiklerini vurguladı.

TÜRKİYE’NİN KURULU GÜCÜ DÜNYANIN 175′TE BİRİ

Türkiye’deki rüzgâr enerjisi santrali piyasasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İsmail İnci, Türkiye’nin bu enerji kaynağını kullanmak için oldukça geç kaldığına işaret etti. Toparlanma konusunda kimi adımlar atıldığına kanaat getiren İnci, 2010 itibariyle Türkiye’de kurulu gücün yaklaşık 1.000 MW seviyesinde olduğunu, bir sene içinde 400 – 500 MW güç eklenerek 1.500 MW’a ulaşacağını kaydetti.

Sektörün dünya genelindeki durumuna da değinen İsmail İnci, dünyada rüzgâr enerjisi alanında 200 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını ve yaklaşık 175 bin MW kurulu santral gücüne ulaşıldığını kaydetti. Almanya, Amerika, Çin ve İspanya’da kurulu güçlerin 30 – 35 bin MW seviyesinde olduğunu aktaran İnci, Türkiye’de bu rakamın ancak bin 500 MW olduğunu bildirdi.

GSR Enerji’nin hedeflerine ilişkin bilgi veren İsmail İnci, başlangıçta 500 kilovatın altında tercih edilecek türbinlerin üreticisi olmak istediklerini sözlerine ekledi.
Kaynak: zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın