WWF’ye göre 2030 Yılında Başka Gezegen Bulmanın Yollarını Arayacağız

0
621
WWF’ye göre 2030 Yılında Başka Gezegen Bulmanın Yollarını Arayacağız

Doğal kaynakların hızla tüketildiğini ve bu nedenle çevre kirliliğinin muazzam boyutlara geldiğini belirten WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), en geç 2030’a kadar doğal yıkımın oluşacağını belirtti.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) daha önce de, önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde canlı popülasyonun 3’te 2’sinin yok olacağı yönünde bir rapor yayınlamıştı.

Advertisement

Raporda, her yıl yerkürenin sahip olduğu doğal kaynakların 1,6 katı fazlasının tüketildiği ve tatlı sularda yaşayan hayvanların da nesillerinin tükenme noktasına geldiği ifade ediliyor. 1970 – 2012 yılları arasında tatlı sularda yaşayan canlıların sayısında %80 oranında azalma görülmüş. Tabi bunda da hammadde ihtiyacı sürekli olarak artan insanoğlunun doğal ortamı tahrip etmesi büyük rol oynuyor. Örneğin son 25 yılda 239 milyon hektar genişliğindeki ormanlık alan yok olmuş durumda. -4.000 metrekarelik ağaçlık alan, bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretir.- Ormanların azalmasında baş rolde iklim değişikliği (küresel ısınma) ve çevre kirliliği yer alıyor ki bunların da temelinde yatan unsurun insanoğlu olduğunu vurgulamak gerekiyor. Vakıf, eğer yaşamaya bu şekilde devam edildiği takdirde gıda, su ve enerji ihtiyacını karşılayabilmek için insanoğlunun 2030 yılında başka bir yerküreye ihtiyaç duyacağını hesaplamış. Hesaplama, insanlığın ekolojik sistemi sömürdüğünü gösteren ‘ekolojik ayak izi’ esas alınarak yapılıyor. Hesaplama sonunda ortaya çıkan küresel hektarın küçük çıkması, doğanın o kadar daha az yıpratılmış olduğunu gösteriyor.

Elbette bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırıp tüm canlılar olarak refah içinde yaşayabilmemiz için, insanlığın toplumu, canlı ve çevre sağlığını kapsayacak şekilde köklü değişikler yapması gerekiyor.

Kaynak : http://leventkirca.com.tr/wwfye-gore-2030-yilinda-baska-gezegen-bulmanin-yollarini-arayacagiz

Bir Cevap Yazın