Yabani Meyve Türlerin Korunması

0
1508
Yabanil-Meyveli-Turlerin-Korunmasi

Doğal dengenin yeniden kurulabilmesi, yaban hayatının geri kazanılması için atılacak en önemli adımlardan biride yabanıl meyveli türlerin kullanılmasıdır. Yabanıl meyveler, ormandaki bütün canlılar için doğrudan kullanılmakla birlikte insanlar içinde sağlıklı bir besin kaynağı oluşturmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü çalışmaları doğrultusunda Yabanıl Meyve Türleri Eylem Planı çerçevesinde Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü diğer orman ağacı türlerinin yanında yabanıl meyveli türlerinde çoğaltmak amacıyla işletme Müdürlüklerinde çalışmalar başlattı.

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü Kars Orman İşletme Müdürlüğü tarafından muhtelif ağaçlandırma sahalarından tohum kaynaklı olarak toplanan Üvez (Sorbus ) ve Karakuşburnu (Rosaceae) meyveleri ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmaları ile diğer ormancılık çalışmalarında gerek biyolojik çeşitliliğin korunması ve desteklenmesi amacıyla ve gerekse yaban hayatı varlığına katkı sağlamak amacıyla kullanılmak üzere Erzurum Orman Fidanlık Müdürlüğü birimlerine teslim edildi. Uygulamanın yerel talepler doğrultusunda ilerleyen yıllarda da arttırılarak devam etmesi sağlanılacak.

haber46

Bir Cevap Yazın