Yağışlar karpuz ve buğdayı tehdit ediyor

0
1008
Yağışlar karpuz ve buğdayı tehdit ediyor

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Çukurova yöresinde yer yer hasadın başladığı karpuz ve buğdayda yağmur ve dolu nedeniyle ciddi zararlar oluşacağını söyledi.

CTezcan, yaptığı açıklamada yaklaşık 2 gündür aralıklarla devam eden sağanak yağmur ve dolu nedeniyle yer yer hasadı başlayan ve hasat edilmeyi bekleyen buğday ve karpuzun ciddi oranda zarar oluşacağını kaydetti. Tezcan Türkiye’nin buğday üretiminin yüzde 10’una yakın bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ve yörede hasat edilen buğdayın Türkiye’de 2013 yılının ilk buğdayı olduğunu belirterek, Çukurova’da geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu yıl yüzde 25-30 oranında daralmayla ekim alanının 2 milyon dekara düştüğünü belirterek, “Bu nedenle rekolte geçe yıldan düşük olacak. Son yağan yağmurlarda özelikle buğdaya ciddi zarar vereceğinden rekoltenin daha da düşmesine neden olacak” dedi.

Tezcan, yağmur ve özellikle dolunun ürünün kalitesini de düşüreceğini bunun de fiyatları etkileyeceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Yağmur ve dolu hasadın zamanında yapılmasını engellemez. Ancak yer yer başlayan hasat buğday rutubetli olduğu için çiftçi tarafından durduruldu. Karpuz hasadı ise 10 güne kadar başlar. Karpuzda denize yakın yerlerde yer yer hasat ediliyor. Yağan dolu özellikle karpuzu etkiler. İnşallah yağmur ve dolu bundan sonra etkili olmaz da çifti rahatça ürününü hasat eder.”

haber365

Bir Cevap Yazın