Yağışlar Üreticiyi Sevindirdi

0
877
Yagislar-Ureticiyi-Sevindirdi

Tüm yurdu etkisi altına alan yağışlı hava Mersin’in Erdemli ilçesinde çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. Tarım arazileri için yağışlı havanın önemli olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç çiftçilerin uzun zamandan buyana bu yağışları beklediğini söyledi.

Kış aylarında olunmasına rağmen yağış miktarının çok az olduğunu söyleyen Gürgenç, “Tüm yurtta olduğu gibi ilimiz ve ilçemizde de yağış miktarı bu yıl oldukça düşüktü. Birkaç gündür devam eden bu yağışlar tarım arazileri ve sulama havzaları için büyük önem arz ediyor. İlçemizde bulunan sulama suyu kaynaklarındaki su miktarı gün geçtikçe azalmakta ve yaz aylarında çiftçilerimizi büyük bir kuraklık sıkıntısı beklemektedir. Birçok köylerimizde ve beldelerimizde yağmur dualarına çıkıldı. Cuma namazlarının ardından yağmur için Allah’a dua edildi. Zor günler yaşayan çiftçilerimizin karşı karşıya olduğu kuraklık riski bu yağışlarla ortadan kalkacağa benziyor. İlçemizde hafta sonundan bu yana etkili olan sağanak yağışlar kuraklık korkumuzu biraz da olsa hafifletti. Temennimiz bu yağışların daha da devam etmesi ve hava sıcaklığının mevsim normallerine dönerek iklim şartlarının iyileşmesidir” dedi.

İlçede 200 bin dekar alanda sulu tarım yapıldığı bilgisini de veren Gürgenç, “Yağmur çiftçilerimiz için berekettir, bolluktur. Yaz aylarında sulama suyu sıkıntısının yaşanmaması demektir. Çiftçilerimiz sulama yapabilmek için çok uzaktaki su havzalarından borularla su getirmektedir. İlçemizde bir hayli masraflı olan çiftçilik, su sıkıntısının da yaşanmasıyla içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Yağışların sel ve afet olaylarının yaşanmadan sürmesi için Allah’a dualar ediyoruz. Çiftçilerimize bol ve bereketli hasatlar diliyoruz” diye konuştu.

haber46

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? #tarimsalhaber,#tarimhaber,#tarimhaberleri,#tarimsaldesteklemeler,#hayvansalvebitkiselüretim ve daha fazlası için www.etarim.net
Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz

twitter :https://twitter.com/tarimhaberleri

Bir Cevap Yazın