Yağışlar zeytin üreticisini de vurdu

0
890
zeytini-vurdu

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlı hava zeytin üreticisini de vurdu. Marmara Bölgesi’nde son haftalarda etkili olan yağmur ve kısmen dolu çiçeklenme döneminde bulunan zeytin tanelerinin dökülmesine neden oldu. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, bölgede yüzde 60-80 dolayında rekolte kaybı yaşanacağını belirterek, üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Hidamet Asa, kış aylarının kurak geçmesi, bahar aylarının da mevsim normallerinin üzerinde yağışlı hava ile şiddetli fırtınalarla seyretmesi sonucu başta zeytin üreticisi olmak üzere tarım sektörünün olumsuz etkilendiğini söyledi. Başkan Asa, konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi: “Özellikle son haftaların şiddetli yağış ve kısmen dolu ile geçmesi Gemlik, Mudanya, Orhangazi, İznik, Edincik, Erdek, Marmara Adaları ve Tekirdağ Mürefte’deki zeytin üreticimizi mağdur etti. Çünkü aşırı yağış bu bölgelerde tam da çiçeklenme dönemindeki zeytin ağaçlarını vurdu. Ziraat mühendislerimizin yaptığı incelemeler sonunda en çok Bursa bölgesinde zeytin tanelerinde yoğun dökülmelerin görüldüğü ve nemli hava nedeniyle büyük oranda hasar meydana geldiği tespit edildi. Yine yaptığımız incelemeler sonunda maalesef geçmiş yıla oranla bölgemizde zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte düşüşü bekliyoruz.”

Advertisement

Olumsuz hava şartlarından etkilenen zeytin üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için acil ve gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını belirten Hidamet Asa, gerekli yerlerle irtibata geçildiğini bildirdi. Başkan Asa, “2010 yılında da zeytin ağaçlarının çiçeklenme döneminde böyle bir afetle karşılaşmıştık. O dönem bölge, devlet destekleme kapsamına alınmıştı. Şimdi de üreticimizi bu mağduriyetten en az hasarlı şekilde çıkarmak amacıyla Birlik olarak gerekli girişimlerimizi hızlı ve yoğun şekilde sürdürüyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

haber365

Bir Cevap Yazın