Yagmur-Ciftcinin-Umutlarini-Yesertti

Türkiye’nin hububat ambarı Konya Ovası’nda dün etkili olan yağış, uzun süredir yağmur bekleyen çiftçiyi mutlu etti.

Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeye 4-5 aydır yağmur düşmemesi nedeniyle çiftçide bir tedirginlik oluştuğunu belirtti.

Advertisement

Etkili olan çöl havası nedeniyle, atılan tohumun toprakta kuru olarak yeşermeden beklediğini, ancak son günlerde etkili olan yağmurla birlikte bu olumsuzluğun ortadan kalktığını vurgulayan Çöklü, şunları kaydetti:

“Birçok çiftçi ekimini yapmadı. Kuru toprağa tohum atmamış, yağmur bekliyordu. Dün etkili olan yağışla birlikte umutlar da yeşerdi. Şu an bir sevinç hakim ve yağışların devamını bekliyoruz. Vakit geçmiş değil. Önümüzdeki günlerde bütün ova yeşile bürünür, inşallah emeğimizin karşılığını alırız. Yağmurun yağıp yağmaması piyasa şartlarını da etkiliyor. Çiftçideki ürkeklik şimdi kayboldu. Ekonomik olarak hareketlilik olacağını umut ediyorum.”

Çöklü, Konya çevresinin yıllık ortalama 300 milimetre yağış periyodunun olduğunu, bu dönemde yağmur yağmadığı zaman çiftçinin tam anlamıyla sıkıntıya düştüğünü dile getirdi.

Havalar böyle gittiği takdirde önümüzdeki hasat döneminde iyi bir rekolteye ulaşılacağını düşündüğünü anlatan Çöklü, “Bu, doğanın kanunu. Kuraklık da olabilir ama sulu tarımın önemi giderek artıyor. Bölgemiz için KOP çok önemli. Mavi Tünel hayata geçti. Projenin bundan sonraki merhaleleri için yatırımlar devam etmeli. Bu hususta KOP İdaresi Başkanlığımızın güzel projeleri var. Yatırımlarla sıkıntıların bir nebze de olsa çözüleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın