Yağmur gören lahanalar devleşti

1
984
Yagmur-goren-lahanalar-devlesti

Mersin’in Silifke ilçesinde hasadına başlanan dev lahanalar 5 liradan alıcı buluyor.

Silifke’nin Gülümpaşalı köyünde büyüklüğüyle dikkat çeken ve ağırlığı 30 kilograma kadar ulaşan Silifke lahanasının hasadına başlandı.

Silifke’de 80 dekarlık alanda 200 ton lahana üretiminin olduğu, sebzenin özellikle Kocaoluk başta olmak üzere yayla köylerinde yetiştirildiğini belirten Serkan Komisyonevi sahibi Mehmet Sarı, “Bu yıl yağmur toprağa geç düştüğü için hasat gecikti ancak 3 gündür yağan yağmur toprağa can verdi. Lahana hasadını yaptık. Çok şükür yağan yağmurla kuraklık da son buldu” dedi.

Lahananın tanesinin ağırlığının 20 ila 40 kilo arasında değiştiğini ifade eden Mehmet Sarı, “İki kişi kaldırmakta zorlanıyoruz. Yetiştirilmesi çok zahmetli bir üründür. Pazar konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle çok üzgünüz. Şimdilik Konya, Ermenek, Gülnar, Mut ve Aydıncık’a gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Gülümpaşalı köyünden lahana üreticisi Kemal Özer ise, “5 dönümlük arazimde lahana üreticiliği yapıyorum. Yağmur yağmayınca lahanalarım kuruma aşamasına kadar gelmişti. Ne zaman yağmur yağdı, lahanalar canlandı” dedi.

haber46

1 Yorum

Bir Cevap Yazın