Yanan Kent Ormanında Kendiliğinden Yetişen Bitki Örtüsü Büyülüyor

0
1298

ziraat mühendisi kutay yılmazÇanakkale’de, turistik mekânların çoğunlukta olduğu Güzelyalı mevkisinde 2008 yılında çıkan yangında zarar gören kent ormanında kendiliğinden oluşan bitki örtüsü, görenleri büyülüyor.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından büyük bir kısmı ağaçlandırılan ormanda yanan alanların rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Orman Kurma Projesi (YARDOP) yanında kendiliğinden yetişen bitki örtüsü de göz dolduruyor.

Hafta sonları piknik ve çeşitli faaliyetler için için ilk tercihler arasında olan Çanakkale Kent Ormanı’nda yangından sonra kendiliğinden yetişen bitki örtüsü, renk cümbüşüyle sanatçılara da ilham kaynağı oluyor. Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, yanan alanları ağaçlandırma projelerinin yanında özellikle kendiliğinden yetişen bitki örtüsünün de göz doldurduğunu söyledi. Orman İşletme Müdürü Rıfat Günen ise doğal bitki örtüsü bulunan alana, piknik masaları ve çocuk oyun parkı yapıldığını belirtti. Vatandaşların doğal güzelliği görebilmesi için seyir kulelerinde iyileştirmeler yaptıklarını da kaydeden Günen, 2 kilometre mesafeden su getirildiğini, yollara onarım ve bakım yapıldığını, zarar gören giriş kapısı ve tabelaların tamir edildiğini aktardı.

Haber Kaynağı: www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın