Yaprağı Dökülmeden Budanan Üzümde Rekolte Kaybı Oluyor

0
925
Üzüm

Saruhanlı Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ülkü Aras, yaprağı dökülmeden budanan üzüm bağında, üründe yüzde 30 verim kaybı oluştuğunu bildirdi.
Saruhanlı Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ülkü Aras, yaprağı dökülmeden budanan üzüm bağında, üründe yüzde 30 verim kaybı oluştuğunu bildirdi. Aras, yaptığı açıklamada bağlarda kış budaması için üreticilere uyarılarda bulundu.
Üzümü üreticilerinin yeni sezon için kış budamasına başladığını aktaran Aras, yanlış budamanın büyük rekolte kayıplarına sebep olabileceğini ifade etti. Budamaya başlanması için öncelikle yaprakların tamamen dökülmesinin beklenmesi gerektiğini belirterek, “Budama, bağın gelişimini, kalitesini ve verimini arttırır. Asma, dinlenme devresinden, yani yapraklarını döktükten sonra budanmalıdır. Bu dönemde organlar arası madde alışverişi durmuş haldedir. Budama için en uygun dönemdir. Yaprağı dökülmeyen bağ ise asla budanmamalıdır.” dedi. Yapraklar dökülmeden yapılan budamada, asmanın yeterince organik bileşikler depolayamadığını dile getiren Ülkü Aras, “Bundan dolayı kışa dayanıklılığı azalır, zayıf sürgünler oluşur ve verim düşer. Yapraklar kendiliğinden dökülmeli.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın