Yaş çayda destekleme prim ödemeleri tamamlandı

2
1047

Yaş ÇayRİZE (A.A) – ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, yaş çayda destekleme prim ödemelerinin tamamlandığı bildirdi.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda hesaplanan 2010 yılı yaş çay ürünü destekleme bedellerinin 29 Mart 2011 tarihi itibariyle üreticilerin banka hesaplarına aktarıldığı belirtildi.

Toplam 1 milyon 59 bin 723 ton yaş çay karşılığı olarak yaklaşık 122 milyon liranın ilgili bankalar aracılığıyla üreticilere ödendiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Ödemeler 2010 yılı için kararname gereği dekara 2 bin kilograma kadar olan satışlar için yapılmış, diğer kısım için ödeme yapılmamıştır. Tarım Bakanlığının görüşleri doğrultusunda 30 Mart 2011 tarihinden itibaren ÇAYKUR fabrikalarında ödenemeyen miktarlar üzerinde bir inceleme başlatılmıştır. Buna göre aile fertlerinden ana, baba, kardeş, eş ve çocukların aile içi çay satışları incelemeye alınacaktır. 20 Mayıs 2011 tarihine kadar dekara 2 bin kilogramın üzerinde yaş çay satan üreticiler, sattıkları fazlalık yaş çayları ana, baba, kardeş, eş ve çocuklarına ait ruhsatlı bahçelerden toplayarak kendi satış cüzdanlarına satmış ve fazlalık olan kısmından destek alamamış ise bu hususta fabrikalara yazılı beyan vereceklerdir. Bu üreticiler, beyan verirken ilçe nüfus müdürlüklerinden alacakları ana, baba, kardeş, eş ve çocukları gösterir aile nüfus kayıt örneğini mutlak surette yazılı beyan ile birlikte fabrikasına vereceklerdir.”

Açıklamada, yazılı beyanların şahsen, posta ve faksla yapılabileceği, 20 Mayıs 2011 tarihinden sonraki beyanlarla ilgili işlem yapılmayacağı belirtildi.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın