Yaş meyve sebze ihracatı sektörün yüzünü güldürdü

0
972
Yaş meyve sebze ihracatı sektörün yüzünü güldürdü

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin olağan mali genel kurul toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde yapıldı

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, başarılı bir çalışma yılını geride bıraktıklarını söyledi. Meyve sebze ve mamullerinde Türkiye genelinde 2012 yılında en fazla ihracatın Almanya’ya yapıldığını kaydeden Türkmenoğlu, “Onu sırasıyla Irak, Hollanda, ABD, Birleşik Krallık ve İtalya izliyor. Bunun yanısıra 2011’de 82 milyon dolar olarak Hollanda’ya yapılan ihracat, 2012’de yüzde 41 artarak 115 milyon 525 milyon dolara ulaştı.” dedi.

Birlik olarak 2012’de gözle görülür bir artış yaşadıklarına dikkat çeken Türkmenoğlu, “Birliğimiz kayıtlarında görülen taze meyve sebze ve mamulleri ihracatının, 2011’e göre yüzde 11’lik artışla 2012 yılında 632 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Ülkelere göre taze meyve ve sebzede birliğimiz kanalı ile en fazla Almanya, Rusya Federasyonu, İtalya, Ukrayna ve Bulgaristan’a, meyve sebze mamullerinde ise Almanya, ABD, Hollanda, Birleşik Krallık ve İtalya’ya ihracat yapıldığı anlaşılıyor. 2011 yılında Almanya’ya olan 47 milyon 834 bin dolarlık yaş meyve sebze ihracatımız, yüzde 38’lik artışla 66 milyon 145 bin dolara ulaştı.” bilgilerini verdi.

Mustafa Türkmenoğlu, ekim ayı itibariyle narenciye tanıtım faaliyetlerinin artacağına işaret ederek, buna yönelik filmlerin belli yerlerde gösterileceğini, fuarlarda ve televizyon programlarında da bu faaliyetlere yönelik reklamlar yapılacağını belirtti. Bunun yanısıra katma değeri yüksek ürünler üretmeyi hedeflediklerini, bu amaçla tarım ürünü izlenebilirliği sistemi projesi üzerinde titizlikle durduklarını vurguladı.

haberler.com

Bir Cevap Yazın