‘Yemde Ortadoğu fırsatını kaçırmayalım’

0
981
'Yemde Ortadoğu fırsatını kaçırmayalım'

Ekonomi Bakanlığı’nın kendilerini dinlemesini isteyen Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, “Yem hammaddelerinde gümrük vergisi sıfırlanırsa yem fiyatları düşer” dedi.

ANKARA – Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, DİR çerçevesinde yapılan istismarlar yüzünden Ekonomi Bakanlığı’nın, Ortadoğu’ya yem ihracatının önünü açmadığını söyledi. Karakuş, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı’nın sektörü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı dinlemesi halinde Ortadoğu’da ortaya çıkan fırsatın değerlendirilebileceğini kaydetti.

Yem sektöründeki gelişmeleri DÜNYA’ya değerlendiren Ülke Karakuş, maliyetler konusunda büyük sıkıntı çeken yemcilerin önüne Ortadoğu gibi yeni ve avantajlı bir pazar çıktığını söyledi. Bölgede ciddi potansiyel olmasına rağmen, denetimin sağlıklı yapılmadığı için ihracatı avantajlı hale getirecek Dahilde İşleme Rejimi’nin istismar edildiğine dikkat çeken Ülkü Karakuş, bu yüzden Ekonomi Bakanlığı’nın da yem ihracatının gelişmesine katkı sağlamadığını bildirdi. Ekonomi Bakanlığı’nın yem sektörünün temsilcileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı dinleyip doğru bilgi edinmesi halinde sıkıntıların ortadan kalkacağını ifade eden Karakuş, “İşini düzgün yapmayan firmalar yüzünden doğru çalışanlar da ihracattan mahrum kalıyor. Un ihracatının çok yüksek olduğu ülkede yem ihracatının olmamasının düşünülmesi gerekir.

“Gümrük vergileri sıfırlanmalı”

Türkiye’de besi maliyetlerinin zaten pahalı olduğunu ancak yine de yerli üreticilerin korunması amacıyla gümrük vergisi uygulandığını aktaran Karakuş, “Zaten büyük kısmı ithalata bağlı olan sektörde kimin korunması amacıyla gümrük vergileri yüksek tutuluyor? Bu sayede yem maliyetleri de artıyor ve besicinin aldığı yemin fiyatı yükseliyor” dedi. Yağlı tohum küspesi ve kepek dahil yem hammaddelerinin tamamında gümrük vergilerinin sıfırlanması gerektiğini ifade eden Ülkü Karakuş, sürdürülebilir hayvancılık için bunun şart olduğunu söyledi.

Ülkü Karakuş, 2012 yılında yüzde 10 büyüyen yem sektörünün, maliyetlerinin azalması halinde aynı oranda üreticilerin de maliyetinin düşeceğini ifade etti.

http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın