Yeni Hayvan Nakil Yönetmeliği, il içi alım satıma kolaylık getirdi

0
936
Yeni Hayvan Nakil Yönetmeliği, il içi alım satıma kolaylık getirdi

SAMSUN (CİHAN)- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yurt İçi Hayvan Nakil Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Yeni yönetmeliğe göre ile il sınırları içinde yapılacak sığır, koyun, keçi, at, arı ve hayvansal ürün nakillerinde veteriner sağlık raporu uygulaması kaldırıldı.

Yeni yönetmelikle ilgili açıklama yapan Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, bununla il içi hayvan alım satımına kolaylık getirildiğini söyledi. Artık il sınırları içinde sığır nakillerinde hayvan sahiplerinin pasaport, koyun-keçi nakillerinde ise nakil belgesini yanlarında bulundurmalarının yeterli olacağını kaydetti. Yönetmelik değişikliği ile Samsun ve ilçelerindeki hayvan pazarlarında canlanma olacağını ifade eden İl Müdürü Güven, “Bu kararın ilimizde besilik, damızlık hayvan işletme sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Burada hayvan sahiplerinden özellikle hayvan pasaportlarını bağlı bulundukları Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerinden bir an önce almalarını, hayvan alım ve satımlarını 7 gün içinde pasaport ve nakil belgesinin ilgili kısmı ile İlçe Müdürlüklerine bildirmelerini, TR55 ile başlayan işletme numaralarını nüfuz cüzdanı gibi yanlarında bulundurmaları önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güven, iller arasında hayvan nakillerinde ise veteriner sağlık raporu uygulamasının devam edeceğini de sözlerine ekledi.

CİHAN

Kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın