Yeni Zelanda’da Tsunami Meydana Geldi!

0
727
Yeni Zelanda’da Tsunami Meydana Geldi!

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinin kuzeyinde 7.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası ilk tsunami dalgası kıyıya ulaşırken yetkililer vatandaşları uyardı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin verilerine göre Yeni Zelanda’daki deprem Christchurch’un 91 km kuzeydoğusunda gece yarısından sonra oldu.
Deprem sonrası can kaybı ya da yaralı olup olmadığına dair bir açıklama gelmedi.

İLK TSUNAMİ DALGASI SAHİLE ULAŞTI
Deprem sonrası oluşan ilk tsunami dalgası ülkenin güney kısmını oluşturan adanın Kuzeydoğu sahiline ulaştı.

Yeni Zelanda Sivil Savunma yetkilileri resmi Twitter hesabından yaptıkları açıklamayla ilk tsunami dalgasının en büyük dalga olmayabileceğini, önümüzdeki saatlerde de bu dalgaların devam edebileceğini ve şiddetinin artabileceğini duyurdu.

Yetkililer, kıyı ve alçak kesimlerde yaşayan vatandaşların, acil olarak yüksek kesinlere yönelmesi gerektiğini de duyurdu.

Ülke genelinde sirenlerle ve elektronik levhalarla da halk uyarılırken, insanlar can güvenliklerini sağlamak için yüksek kesimlere ulaşmaya çalışıyor.

BAŞKENT WELLINGTON ŞEHİR MERKEZİ BOŞALTILDI
Tsunami dalgalarının etkileyebileceği ihtimaline karşı başkent Wellington şehir merkezinden binlerce kişinin tahliye edildiği, bazı otoyolların ulaşıma kapatıldığı belirtildi.

Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede, acil servis ekiplerinin hasar tespiti çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Christchurch’da 2011’de meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde, 185 kişi hayatını kaybetmişti.

www.ntv.com.tr

Bir Cevap Yazın