Yerli saman fiyatları 50 kuruşa düştü!

0
802
Tarım Bakanlığı Ucuz Kaba Yem Maliyetini Düşürmek İçin Harekete Geçti

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, kilosu 1.3 TL’ye kadar çıkan yerli samanın kilosunun kurumları tarafından saman ithal edilerek piyasaya 50 kuruştan saman vermesi üzerine yerli saman fiyatlarının da 50 kuruşa kadar düştüğünü belirtti. Kutlu, “Saman fiyatlarını şişiren spekülatörlerin hevesleri kursaklarında kaldı” dedi.

Genel Müdür Abdullah Kutlu yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı ilkbahar aylarında az yağış alması nedeniyle saman üretiminde az da olsa düşüş olduğunu, aşırı kar elde etmek isteyen spekülatörlerin stok yaparak saman fiyatlarını 1.3 TL’ye kadar yükselttiğini söyledi. 50-60 kuruş arasında seyreden saman fiyatlarının bir anda 1.3 TL’ye kadar çıkması ile hayvancılık yapan çiftçilerin zor duruma düştüğünü belirten Genel Müdür Abdullah Kutlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile soruna çare bulmak için işbirliği yaptıklarını ve 5 ayrı ülkeden saman ithal ederek Türkiye’nin her yerinde samanın kilosunu 50 kuruştan çiftçilere dağıttıklarını ve dağıtmaya devam edeceklerini söyledi.

-“HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALDI”-

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptığını bunun önemli bir bölümünün Türkiye’ye getirilerek çiftçilere dağıtıldığını, ihtiyaç duyulması halinde bu rakamın 100 bin tona çıkacağını belirten Genel Müdür Abdullah Kutlu, “Yerli saman spekülatörleri önce bu kadar samanı getirip çiftçiye dağıtabileceğimize inanmadı. Bunun gerçekleştiğini görünce hevesleri kursaklarında kaldı. Şu anda peşin para ile yerli samanın kilosu 50 kuruşa kadar düştü. Bize gelip 50 kuruştan saman satmak için teklifte bulunuyorlar. Biz bu durumdan memnunuz. Çünkü piyasayı regüle ettik. Görevimizi yaptık. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bir görevi de piyasayı regüle etmektir” dedi.

kaynak:www.haberler.com

Bir Cevap Yazın