Yerli Yulaf Tohumu Yüz Güldürüyor

0
1373
Yerli Yulaf Tohumu Yüz Güldürüyor

Yerli yulaf tohumu yüksek verimiyle ve kalitesiyle çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk tohumculuğunun dünyada adından söz ettirir duruma geldiğini söyledi.

Türkiye’nin tohumculuk sektöründeki 100. yılında dünyada ilk 3 arasında olmayı hedeflediklerini belirten Aygun, “2023 hedefine ulaşmak için biz Türk tohumcuları olarak hazırız. Tohum ıslah çalışmaları sonucunda üretim iznini aldığımız ve bakanlık tarafından tescil edilen ‘Sebat’ adlı yulaf çeşidimizi üreticimizin hizmetine sunduk” dedi.

Aygun, geçen yıl ekim ayında önemli bir şirkete bisküvi üretiminde kullanılmak üzere yerli yulaf tohumu pazarladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bisküvi firmalarının başta gelen ismi, yapmış olduğu sözleşmeli çiftçilik modeli ile kendi ham maddesini sağlar duruma geldi. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl 56 ton sertifikalı kademede ‘Sebat’ yulafını kendilerine teslim ettik. Onlarda tohumları değişik ilçelerde sözleşmeli olarak 113 çiftçiye ekim yaptırmışlar. Çiftçinin, geçmişte kullanılan yulaflardan dekarda yaklaşık 118 kilo verim alırken, bizim çeşidimizi kullandığında yaklaşık 560 kilo verim aldı.”

Aygun, Türk ıslahatçısının, Türk çiftçisinin yetiştirmiş olduğu ürünleri yine bisküvi sektörünün önde gelen sanayicisinin fabrikalarında işlenerek tüketiciye sunulmasının sektörün gelmiş olduğu noktayı ortaya koyduğunu ifade etti.

Eskişehir Çifteler Ziraat Odası Başkanı Necat Yatır da, daha önce yulaftan verim alamadıklarını ifade ederek, “Tohum yurt dışından geliyordu ve verimliliği azdı, dekarda yaklaşık 200 kilo verim alıyorduk. Ama ‘Sebat’ tohumunu kullandık bu yıl ve yaklaşık 500 kilo ürün aldık. Aynı zamanda bu para ülkemizde bize kalıyor” dedi.

– Tekirdağ –

Kaynak: Haberler.com

Bir Cevap Yazın