“Yeşil Altın”Da Hasat Başladı

2
1040
Yesil-AltinDa-Hasat-Basladi

Karadeniz Bölgesinin ekonomik açıdan en önemli tarım ürünlerinin başında gelen fındık, Trabzon’un sahil kesiminde toplanmaya başlandı Bahçesinde 10 işçi ile hasada başlayan Hacıhasanoğlu: “Bu hasat döneminde fındığın çok iyi durumda olduğunu söyleyemiyoruz. Tek istediğimiz işçilere ödediğimiz ücretin yanı sıra biraz para kazanabilmek”

HAKAN BURAK ALTUNÖZ – Karadeniz Bölgesinin ekonomik açıdan en önemli tarım ürünlerinin başında gelen ve “yeşil altın” olarak nitelendirilen fındığın hasadına Trabzon’un sahil kesiminde başlandı. Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Zirai Karantina Müdürlüğü, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü ve Trabzon Ziraat Odası temsilcilerinden oluşan komisyon, bir süre önce Trabzon’da fındık toplama tarihlerini sahil kesiminde 1 Ağustos, orta kesimde 8 Ağustos, yüksek kesimlerde ise 15 Ağustos olarak açıklamıştı ancak aşırı sıcak hava üreticiyi erken hasada zorladı. Sahil kesimindeki ilçelerde bazı fındık üreticileri olgunlaştığını düşündüğü bahçelerde sıcak havaya rağmen fındık toplamaya başladı.

Arsin ilçesine bağlı Gölcük köyündeki bahçesinde ailesiyle birlikte fındık toplayan Şeref Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesinde rekoltenin düşük olduğunu belirterek, “Fındıkta rekolte geçen seneye göre biraz düşük ama umarız fiyat yüksek olur ve avantaj sağlarız. Fındığın kalitesi de orta düzeyde” dedi.

Ailesiyle fındık bahçesinde yaklaşık 12 saat çalışacaklarını belirten Kurtoğlu, “Ramazanda sıcağın da etkisiyle biraz zorlanıyoruz. Hasadı bir ay içerisinde tamamlayacağımızı ve yaklaşık bir ton ürün elde edeceğimizi tahmin ediyorum. İşçi tutarak ya da imece ile fındık toplamamız biraz zor gözüküyor. Fındıktan elde edeceğimiz geliri çocukların eğitimi ve ailemizin diğer ihtiyaçları için kullanacağız” diye konuştu.

Bahçesinde 10 işçi ile hasada başlayan Asuman Hacıhasanoğlu ise geçen seneye göre istedikleri rekolteye ulaşmalarının zor olacağını ifade ederek, “Arazi sahibi olduğumuz için işçilerle birlikte sabah 7.30’dan itibaren çalışmaya başlıyoruz. Bu hasat döneminde fındığın çok iyi durumda olduğunu söyleyemiyoruz. Tek istediğimiz işçilere ödediğimiz ücretin yanı sıra biraz para kazanabilmek. Fındık fiyatlarının belirlenmesiyle umarız üreticilerin memnun olacağı bir hasat dönemi geçer. Ramazan ayında zorlanmamıza rağmen inşallah emeklerimiz boşa gitmez” dedi.

-Yevmiye 50 lira-

İlçede fındık toplayan işçilerden Elif Zilpak ise günlük 50 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirterek, “Yeni hasat döneminin geçen sene gibi ramazana denk gelmesi nedeniyle susuzluk bizi etkilese de fındık toplamak keyifli oluyor. Bu sene rekoltede düşüş var gibi ama kalite açısından ben iyi olduğunu düşünüyorum. Annem ve kardeşlerimle bu sene ilçedeki bahçelerde çalışacağız ve ağustos ayı sonuna kadar bu böyle devam edecek” dedi.

haber724

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın