‘Yeşil Hafta’da 30 bin bitki görücüye çıkıyor

0
802
yesil-haftada-30-bin-bitki-gorucuye-cikiyor

Yeşil Hafta etkinliklerinde 10 bin ev hayvanı ile çiçek reyonlarında toplam 30 bin bitki görücüye çıkıyor. Berlin’deki Yeşil Hafta aynı zamanda gıda branşının da buluşma noktası niteliğinde.

Tarım, gıda ve bahçecilik alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Uluslararası Yeşil Hafta (IGW) Berlin’de cuma günü açılıyor.

Advertisement

Deutsche Welle’de çıkan habere göre, fuarda yaklaşık 100 bin kadar ilgi çekici ürün ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. 10 bin ev hayvanı ile çiçek reyonlarında toplam 30 bin bitki de Yeşil Hafta’da görücüye çıkıyor. Berlin’deki Yeşil Hafta aynı zamanda gıda branşının da buluşma noktası niteliğinde.

‘Dünyanın en büyük branş fuarı’

Avustralya kangrusundan biftek, Afrika’dan meyveli bira, tatlı olarak da Suudi Arabistan vahalarından getirilmiş hurma.

Berlin’de yemek üzerine bu yoğunlukta konuşulduğunda, akla hemen Yeşil Hafta etkinlikleri geliyor. Yeşil Hafta Almanya’da 1926 yılında önce yöresel bir mal borsası olarak kendini gösterdi ve yıllar içinde dünyanın en büyük branş fuarı haline geldi. Fuar Müdürü Christian Göke’ye kulak veriyoruz: “Bu, tarım endüstrisindeki son teknolojilerin sergilendiği ve dünyanın dört bir yanından tarımla ilgili politikacıların buluştuğu en önemli platformlardan biri niteliğinde. Birçok ilginç şeyi birebir yaşayabileceğiniz bir dünya, ayrıca 70 ülkeden 5 bin kadar medya mensubunun katılmasıyla devasa medyasal bir olay özelliğinde.”

Fuar aynı zamanda tartışma platformu

70 ülkeden toplam 1650 sergicinin katıldığı fuar alanı tam anlamıyla dolup taşmış durumda. Fuara 400 bin ziyaretçi bekleniyor. 100 bin branş temsilcisi ile çeşitli ülkelerden 70 tarım bakanı da fuarda hazır bulunacak. Alman Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied, fuarın aynı zamanda tarım sektörüne ilişkin bir tartışma platformu olduğunu vurguluyor: “Dünya nüfusu sürekli artarken, insanların gıda güvencesi nasıl sağlanabilir? Bunu yaparken doğal kaynakları ve iklimi nasıl gözetmemiz gerekir? Bu gibi sorular dışında, artık tarım ekonomisi de küresel bir biçimde faaliyette olduğu için ticarette adil çerçeve koşulları nasıl olmalıdır, bu nokta da fuar sırasında tartışma konularından birisini oluşturacaktır.”

Kitlesel hayvan yetiştirme yöntemleri eleştiriliyor

Berlin’deki Yeşil Hafta boyunca Almanya’da uzun zamandan beri tartışma konusu olan kitlesel hayvan yetiştirme yöntemlerinin de yine gündeme gelmesi bekleniyor. Hükümete bağlı bir kuruluş olmasına rağmen Federal Çevre Dairesi’nin Başkanı Thomas Holzmann bile Yeşil Hafta dolayısıyla kitlesel hayvan yetiştirme yöntemlerini eleştiriyor. Holzmann, özellikle Almanya’nın büyük tarım işletmelerinin faaliyet gösterdiği yörelerinde üretim sırasında büyük oranda azot gazı çıktığı, bunun da atmosfere ve yer altı sularına dramatik bir biçimde zarar verdiğini vurguluyor.

Yeşil Hafta 26 Ocak’a kadar sürecek

Gıda endüstrisi, 175 milyar euro civarındaki cirosu ve yarım milyonu aşkın çalışanı ile Almanya’daki dördüncü büyük ekonomi alanını oluşturuyor. Berlin’de gıda sektöründeki sorunların yoğun olarak tartışılacağı Yeşil Hafta etkinlikleri 26 Ocak’a kadar sürecek.

euronewstr

Bir Cevap Yazın