Yeterlilik derecesi en yüksek ürün buğday

1
890
Yeterlilik derecesi en yüksek ürün buğday

2011-2012 döneminde tahıllar ve diğer bitkisel ürünler grubunda en yüksek yeterlilik derecesi yüzde 105,1 ile buğdayın oldu.

ANKARA – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011-2012 döneminde tahıllar ve diğer bitkisel ürünler grubunda en yüksek yeterlilik derecesi yüzde 105,1 ile buğdayın oldu.

TÜİK, 2011-2012 döneminde ürün gruplarına göre ”Bitkisel Ürün Denge Tabloları; Tahıllar ve Diğer Bitkisel Ürünler” istatistiğini yayımladı.

Buna göre, söz konusu dönemde toplam tahıl ürünlerinde yurtiçi üretimin yurtiçi talebi karşılama derecesi yüzde 99,9 oldu.

Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip buğdayın yeterlilik derecesi yüzde 105,1, yem sanayinin en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi yüzde 101,5, mısırın ise yüzde 79,7 olarak gerçekleşti.

Kuru baklagillerden kendine yeterlilik oranının en yüksek olduğu ürün ise yüzde 102 ile kırmızı mercimek, tüketimin fazla olduğu nohudun yeterlilik derecesi de yüzde 101,7 oldu.

Türkiye’nin kendine yeterli olduğu ürünlerden birisi patateste yeterlilik derecesi yüzde 100,2, yurt içi talebin büyük kısmının ithalat ile karşılandığı yağlı tohumlar ürün grubundan ayçiçeği, soya ve kolza için yeterlilik dereceleri de sırasıyla yüzde 42,2, yüzde 5,4 ve yüzde 49,6 düzeyinde gerçekleşti. Toplam şeker üretiminin büyük kısmı yurt içinde tüketildi ve yeterlilik derecesi yüzde 101,5 oldu.

Yeterlilik Derecesi, ”Bir bölgenin kullanılabilir üretiminin (yerli üretim) o bölgenin talebini ya da yurtiçi kullanımını (insan, hayvan ve endüstrinin bütün ihtiyaçlarını) ne ölçüde karşılayacak durumda olduğunu gösterir” şeklinde tanımlanıyor.

Kaynak: http://www.dunya.com/

1 Yorum

  1. Umarım ülke olarak tarımsal alanda tüm dünyaya ihraç yapacak duruma geliriz. Tarım politikalarımızı daha bilgili, işini bilen insanların yapması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın