Yıldırım’dan üreticiye mazot desteği açıklaması

1
669
Yıldırım’dan üreticiye mazot desteği açıklaması

Milli Tarım Projesi’nin ayrıntılarını açıklayan Başbakan Yıldırım, artık yılda iki kez verilecek olan desteklerin mazot giderlerinin yarısını karşılayacağını duyurdu.

İlk ayrıntıları Eylül ayında açıklanan Milli Tarım Projesi’nin tanıtımı bugün İzmir’de yapıldı. Etkinliğine katılan Başbakan Binali Yıldırım, üreticinin mazot giderlerinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

19 stratejik ürün belirlendi

Proje kapsamında tarımda havza bazlı üretim planına geçileceği de duyurulmuştu. Toplam 941 üretim bölgesinin belirlendiği havza sistemine de değinen Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 19 tarım ürününü “stratejik ürün” olarak belirlediğini dile getirdi.

Destekler yılda iki kez verilecek

Yeni tarım paketi ile birlikte destekleme sistemi de değişiyor. Yine havza bazlı belirlenecek olan tarımsal destekler ekim ve hasat zamanları olmak üzere artık yılda 2 kez verilecek. İlk desteğin Nisan-Mayıs, ikincisinin ise Eylül-Ekim dönemlerinden olacağı bilgisini veren Yıldırım, “12 aya yayılmış parça parça destekler bir işe yaramıyor. Bu yüzden destekleme başvuruları da basitleştiriliyor” diye konuştu.

Tarımda 4 milyon ton mazot kullanılıyor

Türkiye’de tarım alanında her yıl ortalama 4 milyon ton mazot kullanılıyor. Mazotta en yüksek vergi oranına sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de üreticilerin en önemli girdisini gübre ve mazot oluşturuyor. Dolaylı vergilerle birlikte tarım sektörünün ödediği mazot vergisi toplam 9 milyar TL’yi buluyor. 2016 yılında üreticilere toplam 740 milyon TL mazot desteği verilmişti.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın