Yılın İlk Arpası, Kilosu 6 Lira 10 Kuruştan Satıldı

0
1241

Kırklarelİ’nde yılın ilk arpa satışı Kırklareli Ticaret Borsası’nda açık artırma usulü ile gerçekleştirildi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Milletvekilleri Şenol Gürşan, Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, İl Genel Meclis Başkanı Behçet Şen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ve çok sayıda üretici, meslek odası temsilcisi ile esnafın katıldığı açık artırma töreni öncesi yeniden Ticaret Borsası Başkanlık görevine getirilen Turhan Altıntel bir açılış konuşması yaptı. Altıntel, ilk mahsulün satışına katılanlara teşekkür ederek, 12 Haziran seçimlerine ilişkin kısa bir değerlendirmede bulundu. Çok şanslı bir döneme girildiğini belirten Altıntel, şöyle konuştu;

“Bugün burada bölgemizde ilk mahsulün satışını yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Katılanlara çok teşekkür etmek istiyorum. Çok önemli ve mutlu bir günümüz.
12 Haziran’daki seçimleri sağ salim Türkiye çapında atlattık. İlimizde de herhangi bir olay olmadan Türkiye çapında rekor bir katılımla yüzde 88, neticelendirdik. Seçimlerden Şenol Gürşan, Turgut Dibek ve Mehmet Siyam Kesimoğlu olmak üzere üç milletvekili çıkardık. Kendilerine şahsım ve Kırklareli adına bundan sonrası için başarılar diliyorum.
Çok şanslı bir döneme giriyoruz. Bunun altını çizerek söylüyorum. İnanılmaz bir Valimiz geldi. Çok çalışkan ve konulara vakıf. ‘3-5 yıl kal’ demiyorum ‘3-5 yıl kal’ dediğimiz bütün valiler 60-70 günde gitti. Allah uzun bir ömür ve birlikte çalışmak kısmet etsin. Bir Valimiz var. Dürüst ve çalışkan genç bir Belediye Başkanımız var. Milletvekillerimiz de burada, sivil toplum örgütleri de burada. Hepimiz bundan sonraki çalışmalarda bir yere vurmamız lazım. Bir yere vurduğumuz zaman Kırklareli’ni güzel hizmetler bekliyor, iyi hizmetler bekliyor.
Sembolik olarak bir arpa satışı yapacağız. Samet Doğu arkadaşımız 18 dönüm tarlasından dönüm başına 500 kilo ürün elde etmiş. Kendisini tebrik ediyorum. Şimdi satışı gerçekleştireceğiz, inşallah bundan sonraki ürünlerimiz arpada, buğdayda, ayçiçeğinde hem bölgemiz hemde memleketimiz için hayırlı günler olur. Bol ve bereketli geçer diye düşünüyorum.”
Açık artırma 1 Lira’dan başladı

Altıntel’in ardından açık artırmayı 1 Lira’dan başlatan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, “Açılışı sembolik olarak yapacağım. Bu satışın hem üreticimiz hem de tüccarlarımıza hem de tüketicilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
1 Lira ile başlayan açık artırma kısa sürede 3,5 Liraya çıktı. Bu andan itibaren katlanarak giden açık artırma 10’ar Kuruş 10’ar Kuruş yükselmeye başladı. 4 Liraya çıktık sonra 50 Kuruş 50 Kuruş artmaya başlayan fiyat sık sık açık artırmaya katılanlar arasında hoşbir sohbet eşliğinde espriler arasında gerçekleşti. 4,5 Lira’dan sonra hız kesen arpanın kilo satış fiyatı 6 Lira seviyesine ağır ağır çıktı. Bu fiyatta teklifler azalırken 6 lira 10 Kuruş ile son teklifi veren Uzunlar Otomotiv olarak Turhan Altıntel, başka fiyat artıran olmayınca ilk hasadın sembolik alımını yaptı.
Açık artırmanın ardından üretici Samet Doğru’ya LCD ekran televizyon hediye edildi. Hediyeyi Vali Yaman, Turhan Altıntel, Şenol Gürşan, Turgut Dibek, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Salih Özlek birlikte verdi.
KAYNAK : www.gazetetrakya.com, www.ttae.gov.tr

 

Bir Cevap Yazın