Yoksul ve İşsiz Ailelere 300 Adet Saanen Irkı Keçi Dağıtıldı

1
1130

Şarköy Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, köylerde bulunan yoksul ve işsiz kimselerin geçimlerini temin edecek gelire sahip olabilmeleri amacıyla aile başına 20 olmak üzere toplam 300 Saanen ırkı keçi dağıttı.

Proje kapsamında tespit edilen toplam 11 köydeki 15 aileye, aile başına 19 dişi 1 erkek olmak üzere toplam 20 adet Saanen ırkı keçi, Kaymakam Zekeriya Güney tarafından sahiplerine köylerinde teslimedildi.

Güney, yaptığı açıklamada, projenin şu anda ilçede ve köylerde yoksul ve işsiz olarak bulunan ve geçim sıkıntısı çeken kimselerin geçimlerini temin edebilecek gelire sahip olabilmelerine katkı sağlamak amacıyla yürütüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanan projeye göre, sosyalgüvencesi olmayan ve bu işi yapabilecek durumda bulunan 15 aileye 20’şer adet Saanen ırkı keçi dağıtıldı. Proje kapsamında yapılan ihalede bir adet keçinin sahibine teslim fiyatı 687 TL’ye mal oldu.Projenin bedeli Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ödenek tahsis edilerek karşılandı. Hazırlanan ve uygulanan bu proje geri ödemeli. Projeden yararlanan vatandaşlarımız 2 yıl ödemesiz olmak üzere kalan borçlarını 4 eşit taksitte 4 yılda faizsiz olarak geri ödeyecek. Borcun 6 yılda ödemesini sağlamaktaki amaç üreticiyi sıkıntıya sokmamak.”

-“Saanen keçi ırkının bölgede yaygınlaşmasını hedeflemekteyiz”-

Projenin bir amacının da Saanen ırkı keçilerin Şarköy ve yöresinde yaygınlaştırılmasını sağlamak olduğunu belirten Güney, şunları kaydetti:

“Şarköy ilçesi, Trakya’da orman alanı en çok olan ilçe özelliğine sahip ve ilçede bulunan kıl keçileri ormanlara zarar verirken, Saanen ırkı keçiler Ormana hiçbir zarar vermiyor. Yerli ırka göre süt ve döl oranı 2 kat yüksek. Saanen ırkı keçilerden günlük 3,5-4 kilogram süt alınabilir. Bir doğumda 3-5 yavru elde etme imkanı var. Sonra bu ırk bizim yöremize de uygun. Bu ırkı yaygınlaştırdığımızda Şarköy’ün ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu proje kapsamında önümüzdeki yıllarda da dağıtımlar yaparak bölgemizde Saanen keçi ırkını yaygınlaştırmayı, ormanlarımıza zarar veren ve verimi düşük olan kıl keçilerinin azaltılmasını hedeflemekteyiz.”

 

KAYNAK : http://www.haberler.comhttp://bighaber.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın