yoncaya alternatif lenox

0
1161
yoncaya alternatif lenox

Muğla’da sulama imkanı bulunmayan ve yem bitkisi üretme sıkıntısı yaşayan dağ köylerinde ilk defa üretimi yapılan lenox yem bitkisinin silajı yapıldı.

Merkeze bağlı Dokuzçam köyünde Murat Gündüz’e ait 10 dekar araziye dikilen yem bitkisi tanıtılarak, silajı yapıldı.

Törende konuşan Muğla Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, 2012 yılının hayvan yetiştiricileri tarafından kaliteli kaba yem sıkıntısının had safhaya ulaştığı bir yıl olduğunu söyledi.

Son yıllarda alternatif yem bitkileri üretim çalışmalarına hız verdiklerini belirten Ekici, bu ürünün sulama imkanı olmayan, kaliteli kaba yem bitkisi üretemeyen dağ köylerinin yüzünü güldüreceğini kaydetti. Ekici, kuraklığa dayanıklı alternatif kaliteli kaba yem bitkisinin dağ köylerindeki çiftçiler için umut olduğunu ifade etti.

Ekici, Muğla’da ilk defa üretimi yapılan Lenox’un, hayvan yem bitkisi olarak kullanıldığını ve Muğla’da ilk defa denendiğini söyledi. Çiftçilere bu tohumunu dağıtacaklarını ifade eden Ekici, bu ürünü Muğla’da yaygınlaştırmaya çalışacaklarını kaydetti.

Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü teknikeri Ünal Yılmaz ise, ürünün kasım ayı sonunda Muğla’da ilk defa ekildiğini kaydetti. Lenox’un susuz şartlarda yaklaşık 2 metre boya ulaştığını vurgulayan Yılmaz, silajı yapılan ürünün aynı zamanda hayvanları otlatmaya çok uygun bir bitki olduğunu, 5 ay gibi kısa sürede yetiştiğini dile getirdi.

Üretici Murat Gündüz ise, yeni üretimi yapılan ürünün hayvancılık için önemli bir destek olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ilk defa üretilen ürünün silajı yapıldı. Muğla Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ve kurum müdürleri de ürünü hayvanlara yedirdi.

haber46

Bir Cevap Yazın