Yozgat’ta Çiftçiler Ekinlerini Gübrelemeye Başladı

0
939
Yozgat’ta Çiftçiler Ekinlerini Gübrelemeye Başladı

Yozgat’ta kış mevsiminin kurak geçmesi ve kar yağışının olmaması dolayısıyla çiftçiler bu yıl ekinlerine erken gübre atıyor.

Yozgat’ta kış mevsiminin çok kurak geçmesi ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması sebebiyle çiftçiler, ekinlerine yaklaşık bir ay erken gübrelemeye başladı. Geçen yıl Mart ayının sonlarında Nisan ayının başında ekinlerine gübre attıklarını belirten Lök Köyü çiftçilerinden Kemal Ertuğrul, “Geçen yıl bu günlerde tarlaların tamamı kar ile kaplıydı. Bu yıl kar ve yağmur hiç yağmadı denecek kadar az yağdı. Ekinlerimiz tam çıkmadı ama mecburen gübreyi atıyoruz. İnşallah bundan sonra yağmur yağar da ekinler büyür” dedi.

Erkekli köyünden Cevat Demir ise, bu yıl havaların çok kurak geçmesinden dolayı ekinlerin tam çıkmadığını belirterek, “Ekinlerimiz gübre atıyoruz. Birçok çiftçi ise gübre atsak mı atmasak mı diye düşünüyor. Çünkü yağmur yağmaz ise atılan gübreler işe yaramayacağı gibi, ekinleri daha da kötü duruma getirebilir. Ama Allah’tan umut kesilmez, inşallah bundan sonra bereketli yağmurlar yağar ve ekinlerimiz büyür” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın