Yozgat’ta sel ve dolu 30 bin dekar ekili tarım alanına zarar verdi

0
1102
Yozgat’ta sel ve dolu 30 bin dekar ekili tarım alanına zarar verdi

Yozgat’ta akşam saatlerinde etkili olan yağmur ve dolu yaklaşık 30 bin dekar ekili tarım alanına zarar verdi. Yağmur ve dolu yağışının sele dönüşmesi ile sebze ve meyve ağaçları sular altında kaldı.

Merkeze bağlı Sarınınören köyünde dün saat 17.00 sıralarında yağan dolu, sebze ve meyve ağaçlarının yanı sıra hububat ve şeker pancarı ekili alanlara büyük zarar verdi. Osmanpaşa köyünde şiddetli yağmur ve dolunun etkisiyle oluşan sel suları ekili alanları bastı. Sebze ve meyve bahçesi tamamen sel suları altında kaldı.

Hidayet Yılmaz isimli çiftçi, çok şiddetli yağmur yağdığını belirterek, menfezin karayolları tarafından kapatılması sebebiyle sel sularının bahçesini bastığını söyledi. Yılmaz, “Bahçelerimizin önünden yol geçiyor. Karayolları yolun menfezini kapatınca sel suları burada bir göl oluşturdu. Sel suları yolun üstünden akıp gitti, geriye çamur birikintileri kaldı. Bir metre boyunda su var. Fasülye, domates, diğer ürünler ve meyve ağaçları sulara gömüldü. Zararımız çok büyük şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştu.

Dolu yağışı nedeniyle hububat ve pancar ürünleri zarar gören Sarınınören köyü sakinleri de misket büyüklüğünde yağan dolunun ekili alanlara yüzde 100 oranında zarar verdiğini belirtti. Bir çiftçi, “Dolu bölgemizde binlerce dekar alana zarar verdi. Çiftçinin ürettiği zaten para etmiyor, bu yıl bir de dolu düştü, hiçbir şey elimize geçmeyecek. Ekinlere biçerdöver girmez. Devletimizden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu. Sarınınören Köyü Muhtarı Keşmen Ersoy, devletten kendilerine yardım edilmesini istediklerini söyledi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın