Yozgat’ta Zarar Büyük

0
1056
Yozgat'ta Zarar Büyük

Yozgat’ta dün yağan dolu ve yağmur’un sele dönüşmesi nedeniyle Yerköy ilçesine bağlı Sekili ve çevre köylerinde ekili 3 bin dekar tarım alanındaki karpuz, kavun, pancar ve ayçiçeği zarar gördü. Bölge çiftçisi, zararlarının afet kapsamına alınarak devletin kendilerine yardım etmesini istiyor.

Yerköy’e bağlı Sekili ve çevre köylere dün düşen dolu ve sel suları, ekili alanlara büyük oranda zarar verdi. Dolunun zarar verdiği 2 bin dekar alandaki karpuzun ellerinde kaldığını, bunun yanında kavun, ayçiçeği ve pancar ekili alanların da zarar gördüğünü belirten çiftçiler, devletten bu zararın afet kapsamına alınmasını istiyor.

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, selden zarar gören tarım alanlarını gezerek çiftçilerden bilgi aldı. Başkan Yılmaz, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, “Dün dolu ve yağmur yağdı, yaklaşık 2 bin dekar kavun karpuz, 350 dönüm pancar, 400 dönüm ayçiceği ekili alanlar ile bir çiftçimizin selektöre getirdiği 3 ton tohumluk buğdayı, 2 mandıra, 2 çiftçimizin yağmurlama boruları zarar gördü. Büyük bir hasar var, çiftçimizin sigortası olmadığından dolayı sigortadan yararlanamıyor. Biz buranın afet kapsamına alınmasını istiyoruz. Çiftçimiz, ektiği ürünün hiçbir masrafını karşılayamıyor. Sulama parası, işçi parasını ödeyemiyor, bundan sonra hiç ödeyemeyecek, çünkü, doludan zarar gören karpuz artık satılmaz tüccar almaz. Ürün, çiftçimizin elinde kaldı ve zarar etti. Devletimizden, burayı afet kapsamına alarak çiftçimize yardım etmesini bekliyoruz.” dedi.

Ziya Eroğlu isimli çiftçi, 68 dekar alanda ekili karpuzun doludan zarar gördüğünü söyledi. Eroğlu, “Dün tarladaydım, bir anda dolu düşmeye başladı, kendi canımı zor kurtardım. Sel suları karpuzun bir kısmını alıp götürürken, bir kısmını kumlara gömdü. Dolu bütün karpuzlara zarar verdi. Bunu artık tüccar almaz, çünkü zarar gören yerlerden çürümeye başlar. O kadar masraf yaptık, karpuzu tam satma zamanı geldi, dolu elimizden aldı. Devletimizden yardım bekliyoruz, çok mağdur ve perişanız.” diye konuştu.

Hanif Özgül isimli çiftçi de kendisinin 250 dönüm karpuz ektiğini ve karpuzu sattığını belirterek, doludan dolayı ürünün elde kaldığını ifade etti. Özgül, şunları söyledi: “Dolu ve selden dolayı büyük zarar gördüm, ben malımı satmıştım, dekarını 250 liraya satmıştım. Ama artık tüccar bunu almaz, tamamı zarar görmüş durumda. Dekara biz 800 lira masraf ediyoruz, ürünümüz gitti, ne yapacağımızı bilmiyoruz, çok mağduruz, devletimizden yardım bekliyoruz, devletimizden bir el bekliyoruz. Ben şu anda 200 bin lira para harcadım, mahsulün hepsi gitti, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Karpuza talep vardı, iyi de satmıştık ama tamamı gitti. Çiftçi perişan şu anda, inşallah devletimiz buna bir el uzatır. Kuraklıktan dolayı buğday da alamamıştık, ne yapacağımız bilemiyoruz.”

Bir Cevap Yazın