Yumurta üreticisi mevcut şartlarda para kazanmıyor

0
922
yumurta

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, yumurta üreticisinin 130 kuruştan sattığı yumurtadan para kazanamadığını öne sürerek, fiyatların yükselmemesi halinde tüketimin azaldığı yaz aylarında yumurta üreticisinin ayakta duramayacağını söyledi. Yumurta üretiminin geçen yıla oranla yüzde 14 arttığını söyleyen Kula, fert başına tüketimin ise azaldığını dile getirdi.

Tüketim azalıyor

Yumurtanın genelde kış aylarında fiyatının normal seviyelerde olmasına karşın yazın satışa paralel olarak düştüğünü belirten Başkan Kula, üreticinin bu kış 130 kuruş sattığı yumurta satışından hoşnut olmadığını açıkladı. Kula, yumurta fiyatlarının artacağı sinyalini verdi.

Özellikle Balıkesir bölgesinin beyaz ette Türkiye 2’ncisi, yumurtada ise ülke 3’üncüsü olduğunu söyleyen Kula, “Yumurta üreticisi, 130-135 kuruş arasında yumurtasını satmakta. Yumurta ihracatımız ise her yıl düzenli olarak artmakta. Buna rağmen fert başına tüketim azalmakta. Yumurta üreticisi para kazanamaz hale geldi. En önemli girdi yemde. Yumurta fiyatları kısa sürede yükselmez ise yazın yumurta üreticisi sıkıntılı bir dönem geçireceğe benziyor. Hayvan üreticisi zorda. Mevcut desteklemeler artırılmalı. Çiftçinin döviz ödeyerek dışarıdan aldığı hayvanı bıçak altına gitmemeli. Bu sebeple hayvan üreticisine sunulan mevcut destek artırılmalı” dedi.

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, geçen eğitim öğretim yılında başlatılan ve bu dönem ikinci yarı yıl ile yeniden dağıtılmaya başlanan “Okul Sütü” projesinin üreticiye az da olsa katkı sağladığını dile getirdi. Kula, “Okul Sütü Projesi çok yerinde bir uygulama. Süt üretimi Şubat ayı itibariyle bollaşır. Bu dönemde bu projenin başlaması çoğalan süt üretimine katkı sağlar. Hem çocukların süt içme alışkanlığının artması açısından hem de süt üreticisine yönelik olumlu bir uygulama olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın